Więcej
  abckota.plAdopcjeAdopcja kota - jak wygląda i jakie są procedury?

  Adopcja kota – jak wygląda i jakie są procedury?

  -

  Wiele osób zastanawia się, czy lepiej kupić kota z hodowli, czy może jednak wziąć zwierzaka ze schroniska? Adopcja kota ze schroniska, często wydaje się ludziom stresująca i czasochłonna. Możesz myśleć, że wiąże się to z dużą liczbą formalności, ale czy na pewno? Jeśli interesuje Cię ten temat, to sprawdź, jak wygląda adopcja kota. Oprócz tego dowiedz się, jak wygląda proces adopcyjny kota krok po kroku!

  Adopcja kota – co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kota ze schroniska?

  Decydując się na kota z adopcji, musisz wiedzieć, że jest to obowiązek na wiele lat. Koty żyją bardzo długo, więc musisz być tego świadomy. W związku z tym ta decyzja musi być przemyślana. Tym bardziej jeśli np. planujesz dłuższe wyjazdy czy zmiany życiowe. Wtedy pamiętaj o uwzględnieniu, że koty trudniej przyzwyczajają się do nowych miejsc i nie przepadają za rozłąką ze swoimi właścicielami. Jeśli rozważasz adopcję poprzez fundacje, koniecznie sprawdź wiarygodność fundacji. W obecnych czasach coraz częściej można spotkać nieuczciwe organizacje.

  Reklama

  Procedury adopcyjne – jak wygląda adopcja kota ze schroniska krok po kroku?

  Chcąc adoptować kota ze schroniska lub fundacji, konieczne będzie przejście przez kilka etapów. Jest to proces, gdzie zarówno Ty, jak i kot możecie się lepiej poznać. Wolontariusze i osoby decyzyjne, mogą rozważyć, czy jesteś odpowiednim kandydatem na posiadanie mruczka. Poza tym jest to dobra okazja dla Ciebie, do sprawdzenia, czy kociak Ci odpowiada. Jak również, czy na pewno czujesz się na siłach, by zostać właścicielem kota. Poniżej możesz zapoznać się z procedurami obowiązującymi podczas adopcji kotów.

  Ankieta adopcyjna

  W tym dokumencie wypełniasz podstawowe informacje. Dzięki nim, opiekunowie ze schroniska, zapoznają się z warunkami, jakie zapewnisz adoptowanemu kotu. Szczególną uwagę przywiązuje się do odpowiedzi, związanych z zabezpieczeniem okien i balkonów. Schroniska i fundacje, chcą zminimalizować ryzyko wypadku lub ucieczki kota. Ankieta liczy zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu pytań. Mogą wystąpić takie zapytania, jak:

  Reklama
  • Czy w Twoim domu mieszkają inne zwierzęta?
  • Czy okna i balkon są odpowiednio zabezpieczone?
  • Czy posiadasz dzieci, a jeśli tak to, w jakim są wieku?
  • Jak wygląda Twoja sytuacja mieszkaniowa?
  • Jak długo kot będzie pozostawał sam w ciągu dnia?
  • Jakie masz doświadczenie w opiece nad kotami?
  • Czym zamierzasz karmić kota?

  Wizyta przedadopcyjna

  Wizyta jest momentem, w którym przyszli właściciele najbardziej panikują. Jednak zupełnie nie masz się czego obawiać. Jest to zwykłe spotkanie przedstawicieli schroniska, którzy mają obowiązek sprawdzić, czy informacje, które podałeś w ankiecie, zgadzają się ze stanem faktycznym. Dobrze, jeśli na takiej wizycie będą obecni wszyscy domownicy. Wolontariusz przeprowadzi z Wami krótką rozmowę, rozejrzyj się i zakończy wizytę.

  Umowa adopcyjna

  To najważniejszy dokument, który świadczy o tym, że bierzesz odpowiedzialność za opiekę nad kotem oraz zgadzasz się na warunki umowy adopcyjnej. Do ważnych informacji, które podpiszesz w umowie, należy zobowiązanie do tego, że:

  • zapewnisz kotu odpowiednią opiekę weterynaryjną w razie potrzeby,
  • zapewnisz mu odpowiednią dietę,
  • nie porzucisz kota ani nie pozostawisz go bez opieki,
  • w razie braku chęci dalszej opieki nad kotem natychmiast poinformujesz o tym schronisko lub fundacje,
  • w przypadku młodych kociąt wykastrujesz kota, gdy będzie już w odpowiednim do tego wieku.

  Dieta kota adopcyjnego

  Ważną kwestią podczas adopcji, jest również znajomość kociej diety. Wolontariusze w schronisku poinformują Cię, jak powinno wyglądać zbilansowane kocie pożywienie. Taka dieta musi odpowiadać potrzebom gatunkowym kota. Nie obawiaj się, jeśli nie wiesz, jaka karma dla kota będzie najlepsza. W schronisku dostaniesz pełne wytyczne co do karmy i sposobu odżywiania Twojego kociaka.

  Pierwsze dni kota w domu po adopcji

  Pierwsze kilka dni kota w nowym miejscu, mogą być dla niego stresujące. Dlatego nie zdziw się, jeśli kot będzie chował się za meblami lub uciekał przed Tobą. Koty nie lubią nowych miejsc, a zanim się zaaklimatyzują, może minąć trochę czasu. Wszystko zależy od charakteru mruczka. Pamiętaj, aby wskazać kotu miejsce z kuwetą oraz miską z jedzeniem i świeżą wodą. Jeśli kot miałby zostać sam, pomyśl o zakupie zabawek.

  Reklama

  Czy warto wziąć kota z adopcji?

  Decydując się na kota z adopcji, masz pewność, że wszelkie informacje o stanie zdrowia, jego charakterze zostaną Ci szczegółowo przedstawione. Podczas adopcji masz też więcej czasu na zastanowienie się, czy Twoja decyzja o posiadaniu nowego członka rodziny jest na pewno właściwa. Biorąc pod uwagę powyższe, adopcja kota jest dobrym rozwiązaniem i na pewno warta przemyślenia, jeśli chcesz zostać właścicielem kota. Co więcej, jest to honorowy czyn! Dzięki któremu dajesz kochający dom dla porzuconego zwierzaka.

   

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus