Więcej
  abckota.plAdopcjeKot rasowy, czy kot nierasowy? Część 1 kot rasowy

  Kot rasowy, czy kot nierasowy? Część 1 kot rasowy

  -

  Każdy kociarz wraz z adopcją nowego kota zastanawia się jakiego osobnika wybrać? Rasowego, czy może nierasowego, a może zaadoptować? Z pewnością w trakcie poszukiwania pupila należy zwrócić uwagę na pewne kwestie, które mogą być kluczowe i wpływać na dalsze życie z kociakiem.

  Dzisiaj postaramy się przybliżyć tematykę odnośnie kotów rasowych.

  Reklama

  Czym się różni kot rasowy od nierasowego?

  W pierwszej kolejności należy odróżnić te dwa typy kotów. Koty rasowe to inaczej mówiąc koty, które są rodowodowe i wpisane do odpowiedniej organizacji felinologicznej, zrzeszającej wszystkich miłośników kotów np. FIFe czy CFA. W dodatku koty rasowe są to koty, które mają udokumentowanych przodków. Natomiast koty nierasowe to inaczej koty domowe. Zazwyczaj można je spotkać na polskich wioskach, jako dziko żyjące lub w wersji udomowionej. Często nazywa się je również dachowcami. O kotach nierasowych będziemy pisać w następnym artykule.

  Nasuwa się pytanie, jakiego kota wybrać? Czy wydawać kilka tysięcy złotych na zakup kota z pełnym rodowodem, czy może jednak poszukać dachowca? Kot jak kot, każdy jest inny z wyglądu, charakteru, eksterieru, czy wielkości, ale bliżej przyglądając się problemowi. Dzisiaj opiszemy kota rasowego oraz plusy i minusy jego posiadania.

  Reklama

  Dlaczego wybrać kota rasowego?

  W przypadku kota rasowego wiemy, czego możemy się spodziewać. Natomiast kiedy posiadamy dachowca, czyli kota nierodowodowego nie mamy informacji odnośnie jego przodków, chorób, charakteru, budowy ciała. W przypadku wyboru kota rasowego oraz wyboru hodowli, która zarejestrowana jest w jednej z organizacji felinologicznych, możemy być pewni, co do wartości, które otrzymujemy wraz z kupnem. Ponadto podczas wyboru rasy możemy dokładnie prześledzić jej historię, na jakie najczęściej choroby zapadają koty danej rasy, jak się rozwijają, jaką mają sierść, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru itd. W dodatku kupując kota z zarejestrowanej hodowli, mamy zapewnione ciągłe wsparcie hodowcy i w przypadku wystąpienia problemów zawsze możemy liczyć na szybką pomoc. Wszystkie wymienione argumenty odnośnie kota rasowego pozwolą być pewnym co do rasy i eksterieru osobnika. W przypadku wyboru kota rasowego mamy także gwarancję na posiadanie zwierzaka, którego możemy dobrać do własnego trybu życia i wybrać zgodnie z naszymi preferencjami.

  Posiadania kota rasowego równa się także z dużym wydatkiem. Za koty z udokumentowanymi przodkami należy przeznaczyć niemałą sumę pieniędzy. Koszty samego kupna oscylują w granicach 3000 – 4000 zł. W dodatku należy dodać do tej kwoty opiekę weterynaryjną, zakup karm, lub odpowiednich produktów mięsnych i suplementów.

  Jak wybrać hodowle?

  Wybór hodowli nie jest łatwym zadaniem. Wybór tej najlepszej, która zajmuje się hodowlą oraz promowaniem danej rasy kotów, może przysporzyć wiele godzin poszukiwań. W trakcie wyboru hodowli warto zaznajomić się z kwestiami przynależności do odpowiedniej organizacji. W dodatku jeśli mamy wśród znajomych zakręconego kociarza, który np. uczestniczy w wystawach, jest pasjonatem, czy po prostu interesuje się kotami, to warto zaczerpnąć podstawowych informacji odnośnie wyboru hodowli właśnie u takiej osoby.

  Dzisiaj opisaliśmy kota rasowego, w następnym artykule przybliżymy temat odnośnie kotów nierasowych oraz kotów adopcyjnych, wyszczególnimy czym się kierować podczas wyboru fundacji, o jakie informacje pytać, oraz jak przygotować się na nowego kociaka.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus