Więcej
    abckota.plBadania naukoweCzy koty tęsknią?

    Czy koty tęsknią?

    -

    Czy zastanawialiście się kiedykolwiek co robią nasze futrzaki, gdy zostawiamy je same w mieszkaniu? Odpowiedź jest prosta, w głównej mierze śpią. Człowiek jest dla kota zamkniętego w mieszkaniu jedynym źródłem zmian w otoczeniu, bez nas nasze futrzaki szybko nudzą się swoją zabawą. Jednak, gdy przychodzimy witają nas z radością. Czy jest tak zawsze?

    Na pewno zdarzyło wam się wrócić do swojego pupila, który w ogóle nie reaguje na nas i na to, że się pojawiliśmy. Pierwsze co przychodzi na myśl, to futrzak się „obraził” z tęsknoty, po prostu za długo nas nie było. Nie możemy jednak przekładać cech ludzkich na zwierzęta. To, że kot tęskni, dla niektórych właścicieli wydaje się być oczywiste, przecież my za milusińskimi tęsknimy! Jednak koty to indywidualne stworzenia. Jak wykazują badacze z Uniwersytetu w Lincoln pomimo tego, że są zsocjalizowane i do człowieka przyzwyczajone, w relacji pan-kot są bardzo autonomiczne. Jest to relacja partnerska, widząc kota cieszącego się na nasz widok musimy pamiętać o tym, że nasz powrót jest dla niego atrakcyjny, w końcu po tylu godzinach coś się dzieje. Wracając do domu i widząc obrażonego kota należy pamiętać, że nie są to oznaki lęku separacyjnego, a jedynie (albo i aż!) oznaki frustracji. Naszym futrzakom nie podoba się to, że je zostawiamy.

    Reklama

    Tęsknota to, ku naszemu niepocieszeniu, cecha która jest charakterystyczna na przykład dla psów. Widząc te same zachowania u kota oczywistym wydaje się twierdzić, że koty też tęsknią. Jednak jak pokazują inne przykłady małych kociąt i ich mam, koty szybko zapominają o tym że były ze sobą związane. Kocie mamy po odebraniu im ich potomstwa, przez parę dni miałczą i szukają ich, zwykle trwa to około pięciu dni i nie zostawia negatywnego śladu na psychice kota. Tak samo rozłąka z rodzeństwem nie jest dla kota traumatyczna, warto tu jednak zaznaczyć, że koty z tego samego miotu są ze sobą częściej zsocjalizowane i raczej mniej skłonne do walki między sobą, więc decydując się na dwa kotki warto pomyśleć o rodzeństwie.

    Czyli tęsknią czy nie?

    Szybka odpowiedź: nie. Wszystkie zachowania, które mogą przemawiać za tym, że koty tęsknią, czyli ta radość po naszym powrocie czy kocie „obrażalstwo” są wynikiem sympatii naszego pupila do nas. Pomimo, że koty nie tęsknią i nie przywiązują się to po prostu lubią nasze towarzystwo. Mogą nas kojarzyć z dawaniem jedzenia czy z pełną frajdy zabawą.

    Reklama

    Który właściciel nie lubi uosobić swojego kota? Pomimo tego, że tak naprawdę motywacja mruczącej „tęsknoty” jest inna niż u ludzi czy u psów to widząc objawy radości czy smutku u kota możemy być pewni, że nasz pupil nas lubi, a to już bardzo dużo!

     
    Zdjęcie: Jonathan Sautter.

    Andrzej Korotyński
    Andrzej Korotyńskihttps://abckota.pl
    Entuzjasta kotów i miłośnik kocich zachowań.
    Reklama
    Reklama
    ReklamaZoo Plus