Więcej
  abckota.plCiekawostkiCo mówią uszy kota?

  Co mówią uszy kota?

  -

  Koty potrafią bardzo sprawnie porozumiewać się z człowiekiem. Miauczenie to nie jedyny sposób na komunikację. Bardzo dużo o nastroju kota i jego potrzebach mówią również uszy. Każde z uszu u kota posiada aż 30 oddzielnych mięśni, które pozwalają na zmianę ich pozycji i kształtu. Sprawdź, co mówią uszy kota i jak nauczyć się interpretacji poszczególnych komunikatów?

  1. Ruchy kocich uszu, a zachowanie

  Uszy kota są przez zwierzę wykorzystywane do wysyłania różnych komunikatów. Interpretując poszczególne sygnały, można określić, w jakim nastroju jest kot, a nawet przewidzieć jego dalsze zachowanie. Każdy opiekun pupila powinien zdobyć wiedzę na temat swojego zwierzaka. Dzięki temu dowie się, jak kot prosi, a kiedy np. nie ma ochoty na zabawę. Kot również jest w stanie analizować reakcję swojego opiekuna na konkretne położenie uszu.

  Reklama

  Koty za pomocą uszu mogą wyrażać zaniepokojenie, złość, uległość i bardzo wiele innych emocji. Doświadczeni opiekunowie, którzy znają swoje zwierzęta, są w stanie sprawnie rozpoznawać wszystkie sygnały wysyłane przez pupila.

  2. Co to znaczy jak kot kładzie uszy?

  Jeżeli kot kładzie uszy, to oznacza u niego agresję. Kot w takiej sytuacji instynktownie kładzie uszy. Jeżeli zatem u swojego pupila zauważysz, że ma położone uszy, to możliwe, że kot zamierza zaatakować. W takiej sytuacji należy oddalić się i pozwolić kotu na uspokojenie emocji.

  Reklama

  3. Kocie uszy na bok

  Skierowanie przez kota uszu na bok oznacza strach, zdenerwowanie lub nasłuchiwanie dochodzących i nieznanych dźwięków. Najczęściej nie jest to jeszcze przygotowanie do ataku, ale oznacza, że zwierzę coś wyraźnie zaniepokoiło. Należy w takim momencie dać kotu przestrzeń do tego, aby się mógł uspokoić. Przy odpowiedniej reakcji wystarczy chwila, aby kot opanował emocje. Samych powodów, dla których kot poczuł się zaniepokojony, może być naprawdę wiele i mogą być one bardzo zróżnicowane.

  4. Uszy kota skierowane do przodu

  Bardzo często u kotów można spotkać uszy skierowane do góry. Taka pozycja oznacza, że kot jest czujny i czymś zainteresowany. Ciekawość może wzbudzić np. nieznany dla kota dźwięk lub jakaś czynność wykonywana przez człowieka.

  Ponadto, jeżeli interesuje Cię, dlaczego kot trzepie uszami, to może to oznaczać, że próbuje ustalić pochodzenie konkretnego bodźca lub po prostu wyeliminować ciało obce, które znajduje się wewnątrz uszów.

  Kończąc, ruch uszów u kota może sygnalizować wiele zachowań. W związku z tym warto obserwować kociego przyjaciela, tak aby poznać jego zachowania na różne bodźce.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus