Więcej
  abckota.plCiekawostkiCzy fazy księżyca wpływają na zachowanie kota?

  Czy fazy księżyca wpływają na zachowanie kota?

  -

  Zachowanie kotów może zależeć od różnych czynników. Jednym z tych, który znacząco wpływa na to, jak pupil się zachowuje, jest faza księżyca. Najczęściej opiekunowie kotów skarżą się na dziwne zachowanie podczas pełni. Koty w jej trakcie mogą stać się bardziej pobudzone. Zobacz czy fazy księżyca wpływają na zachowanie kota. Sprawdź, jak pełnia wpływa na zwierzęta.

  Jak księżyc wpływa na koty?

  Fazy księżyca wbrew pozorom mogą mieć bardzo duży wpływ na zachowanie naszych zwierząt. Ruch księżyca może być jednym z czynników nietypowych zachowań występujących u kotów. Ocenia się, że w trakcie pełni aż o 20% zwiększa się liczba wizyt w gabinetach weterynaryjnych.

  Reklama

  Zdania ekspertów w tej kwestii są jednak podzielone. Nadal nie ma rzetelnych badań korelacji pomiędzy fazami księżyca, a ich wpływem na zachowanie kotów. Z tego też powodu zdania w tej kwestii są niezwykle podzielone. Wielu z opiekunów może jednak samodzielnie zaobserwować, jak ich koty reagują na zmiany faz księżyca. U niektórych kotów zmiany są na tyle wyraźne, że nie sposób nie zwrócić na nie uwagi.

  Sam wpływ księżyca na koty nie dotyczy oczywiście wszystkich zwierzaków. Niektóre z pupili nie przejawiają w tym czasie praktycznie żadnych zmian w zachowaniu.

  Reklama

  Czy koty reagują na pełnię?

  Pełnia jest dniem w miesiącu, gdy u kotów mogą wystąpić pewne zmiany w ich zachowaniu. Nasi czworonożni przyjaciele mogą zareagować w bardzo zróżnicowany sposób na wspomnianą fazę księżyca. Jeżeli zastanawiasz się, czy pełnia ma wpływ na kota, to w wielu przypadkach tak. Potwierdza to doświadczenie posiadaczy kotów z całego świata. Wielu z nich wręcz obawia się o swoje zwierzęta w trakcie pełni. Te stają się bowiem zdecydowanie bardziej pobudzone.

  Pocieszające jest jednak, że nie wszystkie koty w jednakowy sposób reagują na pełnię. U niektórych nie będzie możliwe zaobserwowanie żadnych zmian.

  Zachowanie kota w pełni księżyca

  W trakcie pełni u kotów możliwe jest zauważenie szeregu zmian w zachowaniu. Koty a pełnia księżyca już od długiego czasu budzi spore zainteresowanie w wielu kręgach. Wiele osób skarży się bowiem w tym okresie na to, że ich koty zachowują się w nietypowy sposób. Najczęściej w trakcie pełni można zaobserwować u kotów takie zachowania, jak:

  • potrzeba ukrycia się w kartonach lub szafkach,
  • zdecydowanie intensywniejsze miauczenie,
  • niepokój,
  • ogólne pobudzenie kota,
  • zrzucanie różnorodnych przedmiotów.

  Nawet na co dzień spokojny kot, w trakcie pełni, może zupełnie zmienić swoje zachowanie. Na skutek pobudzenia zwierzak może stać się bardzo uciążliwy i sprawiać problemy. Dodatkowo same zmiany w zachowaniu mogą pojawić się już na kilka dni przed nadchodzącą pełnią.

  Reklama

  Jeżeli zauważyłeś u swojego pupila pewne zmiany w zachowaniu, to warto sprawdzić, czy nie jest to związane z pełnią księżyca. Być może Twój kot również zmienia swoje zachowanie pod wpływem zmieniających się faz księżyca. Pamiętaj również o tym, że jeśli dziwne objawy nie przechodzą, to może być to spowodowane chorobą lub innymi dolegliwościami. W takim przypadku konieczne będzie zwrócenie się do lekarza weterynarii.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus