Więcej
  abckota.plCiekawostkiCzy kot widzi siebie w lustrze?

  Czy kot widzi siebie w lustrze?

  -

  Bez wątpienia, kiedy położymy kota przed lustrem, widzi w nim swoje odbicie. Jednak, czy kot, patrząc na siebie, jest świadomy, że to on sam stoi przed lustrem? Takie zachowanie świadczyłoby o posiadaniu samoświadomości przez kota. Czy te zwierzęta ją posiadają?

  Kot przed lustrem — czy rozpoznaje siebie?

  Bez wątpienia każdy opiekun kota miał okazję obserwować reakcję swojego pupila, kiedy zobaczył swoje odbicie w lustrze. W tym czasie kot macha łapką w stronę lustra, prowokuje do zabawy, straszy, syczy, chce przestraszyć odbicie nieznanego osobnika.

  Reklama

  Zachowując się w ten sposób, bez wątpienia można stwierdzić, że koty widzą odbicie w lustrze, jednak prawdopodobnie nie są one świadome tego, że tak naprawdę to one same tam stoją. Warto dodać, że większość zwierząt, w tym koty, polegają na węchu. Kot patrzący przez lustro widzi tylko swoje odbicie, jednak nie odczuwa żadnego zapachu. W związku z tym kot po określonym czasie przestaje interesować się wspomnianym zjawiskiem i przechodzi obojętnie obok lustra.

  Czy kot jest świadomy swojego odbicia w lustrze?

  Duża część opiekunów może zastanawiać się, czy koty są świadome, że to ich odbicie ukazuje się w lustrze. Zgodnie z przeprowadzonym eksperymentem z 1970 roku na University of Albany, szereg naukowców chciało potwierdzić tezę posiadania samoświadomości u zwierząt. W tym celu nakleili oni czerwone kółko na sierść m.in. kota, tak aby było tylko widoczne kiedy kot spoglądnie w lustro. Jeśli zwierze posiadało samoświadomość, powinno je próbować ściągnąć z siebie. Eksperyment udał się m.in. na małpach, jednak koty, jak również psy, po ujrzeniu na swoim futrze czerwonej łatki nie reagowały we wspomniany sposób. Tak więc można przyjąć, że koty nie posiadają samoświadomości, a tym samym nie wiedzą one, że przed lustrem stoją one same.

  Reklama

  (zdjęcie: Katty Piazza na licencji CC BY-SA 2.0)

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus