Więcej
  abckota.plCiekawostkiCzy koty mają koszmary?

  Czy koty mają koszmary?

  -

  Zastanawiałeś się kiedyś, czy Twój kot miewa sny? Często opiekun kota może zaobserwować charakterystyczne gesty, które wykonuje jego kot podczas snu. Czy takie zachowanie może świadczyć, że kot śni? Sprawdź nasz artykuł, w którym odpowiemy na pytanie: czy koty mają koszmary?

  Czy kot może mieć sny?

  Koty to zwierzęta, które niejednemu kojarzą się z leniwym wylegiwaniem do słońca, któremu towarzyszy długi sen. Posiadacze mruczków bardzo dobrze o tym wiedzą. Dorosły kot w ciągu doby przesypia nawet 18 godzin! Skoro koty potrafią tak długo spać to czy mają sny? To pytanie jest zadawane przez wielu, nawet przez osoby nieposiadające zwierzęta. Jeśli interesuje Cię ten temat, to koniecznie sprawdź, o czym śnią koty i czy koty miewają koszmary?

  Reklama

  Czy koty mają koszmary?

  Jeśli jesteś opiekunem kota i zdarza Ci się obserwować zachowanie pupila podczas snu, to możesz zauważyć dziwne reakcje. Zdarza się, że koty podczas snu ruszają łapkami, wąsami, marszczą wargi, a nawet mruczą lub warczą. Czy to oznacza, że kot ma koszmary? Liczne stwierdzenia, naukowe mówią, że zwierzęta w tym koty mogą mieć sny. Nie zostało to udowodnione naukowo więc większość z tych tez to jednak przypuszczenia, poparte obserwacjami.

  Niemniej, śpiące koty prawdopodobnie przetwarzają wówczas swoje doświadczenia z obecnego dnia. Zatem Twój kociak może uciekać, polować lub śnić o zagrożeniu, stąd może Ci się wydawać, że śni mu się coś strasznego. Musisz też wiedzieć, że jeśli koty śnią, to prawdopodobnie w ich snach większą rolę niż obraz, odgrywają dźwięki i zapach. Jest tak, gdyż właśnie te dwa zmysły są dla kotów kluczowe, jeśli chodzi o naturę i przetrwanie.

  Reklama

  Skąd biorą się drgawki u kota podczas snu?

  Nasi koci pupile niejednokrotnie dziwnie zachowują się podczas snu. Przesypiają większość swojego życia. Posiadając mruczka, masz dużo okazji do obserwacji kociego snu. Masz okazję zaobserwować drgawki u kota, kiedy śpi? Od  jakiegoś czasu zastanawia Cię, dlaczego kot ma tiki podczas snu? Możesz być spokojny. To naturalne drgawki neurologiczne u kota. Są one związane z głębokim snem i fazą REM, w której to koty mogą śnić o różnych swoich aktywnościach czy jedzeniu.

  Tym bardziej takie zachowania zdarzają się podczas snu kociąt. Mają one rozwijający się układ nerwowy, który rozbudowuje się i tworzy nowe połączenia właśnie podczas snu. Jest to zatem naturalna forma rozwoju u młodych osobników.

  Sygnałem niepokojącym, może być jedynie moment, w którym zauważysz, że kot podczas snu sztywnieje i wykonuje gwałtowne ruchy. Do tego w ciągu dnia jest ospały, nie ma apetytu lub wymiotuje. To jest zachowanie, które może wskazywać chorobę. Podobnie jak po przebudzeniu kot trzęsie łapkami. W przypadku wystąpienia takich objawów powinieneś zabrać pupila do weterynarza.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus