Więcej
  abckota.plCiekawostkiDlaczego kocie mamy porzucają kocięta?

  Dlaczego kocie mamy porzucają kocięta?

  -

  Kotki znane są jako doskonałe matki, które doskonale zajmują się swoim potomstwem. Jednak możliwe jest, że kotka odrzuci swoje potomstwo. Nie jest do końca jasne, dlaczego kotka zostawia kocięta. Istnieje jednak kilka przyczyn, dla których tak może się dziać. Sprawdź, po jakim czasie kotka zostawia małe. Zobacz, dlaczego kocie mamy porzucają kocięta! 

  Czy kotka może odrzucić małe?

  Wbrew pozorom dorosła kotka może porzucić swoje potomstwo. Kocia mama z różnych przyczyn może całkowicie odrzucić małe. Bardzo ważne jest to, aby w takiej sytuacji szybko zareagować. Niezbędna może być konsultacja z weterynarzem, który oceni stan zdrowia kotki i kociąt. Ta bowiem może odrzucić swoje potomstwo z uwagi na własną chorobę i walkę o przetrwanie. Sytuacja, w której kotka porzuca kocięta, nie jest wcale bardzo rzadka. 

  Reklama

  Dlaczego kotka zostawia kocięta – najczęstsze przyczyny

  Przyczyn, dla których kotka zostawia swoje potomstwo, może być bardzo dużo. Sytuacja taka może wynikać z różnych powodów. Pierwsza to choroba kotki. Może okazać się, że z powodu zmian chorobowych kotka nie jest wystarczająco silna, aby odchować potomstwo. W takiej sytuacji może zdecydować się na ich porzucenie, aby walczyć o własne przetrwanie. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest wybranie się do weterynarza. Specjalista na podstawie szeregu badań będzie w stanie rozpoznać wszelkie zmiany chorobowe i odpowiednio na nie zareagować.

  Przyczyną porzucenia kociąt przez kotkę, może być również jej zbyt młody wiek i brak przystosowania do macierzyństwa. Dla pierworódek ciąża może być bardzo ciężkim przeżyciem. W takiej sytuacji zdarza się nawet, że kotka zagryza swoje potomstwo. Powodem pozostawienia kociąt może być również ich zgubienie. Kotka może pozostawić młode w konkretnym miejscu z uwagi na ucieczkę przed innym, większym drapieżnikiem. Następnie będzie bała się wrócić w miejsce pozostawienia młodych. 

  Reklama

  Nieodpowiednia opieka nad ciężarną kotką także może skutkować pozostawieniem młodych w przyszłości. Warto pamiętać o tym, że kotka w trakcie ciąży potrzebuje bardziej rozbudowanej diety, która umożliwi jej przetrwanie. Również narażenie na bardzo wysoki stres może skutkować tym, że potomstwo zostanie odrzucone. Powodem może być również Zespół Słabego Kocięcia. Objawy tej choroby to wady rozwojowe lub genetyczne u kociąt. W takiej sytuacji kotka może porzucić słabszego maluch, który w jej ocenie nie ma szans na przetrwanie.

  Jak zaopiekować się porzuconymi kociętami?

  Możesz zastanawiać się, co zrobić z porzuconym kociakiem? Przede wszystkim należy się nim zaopiekować. W tym celu należy zapewnić porzuconym kociakom odpowiednią temperaturę i ogrzać je. Młode w wyniku wychłodzenia mogą bardzo szybko umrzeć. Ważne jest także sięgnięcie po mleko w proszku dla kociąt, które pozwolą wykarmić młode kotki. Jeżeli młode osobniki zostały znalezione, to niezbędne będzie również udanie się z nimi do weterynarza. Specjalista oceni stan zdrowia młodych i doradzi, w jaki sposób o nie zadbać. Dzięki temu możliwe będzie uratowanie nawet porzuconych kociaków.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus