Więcej
  abckota.plCiekawostkiPozycja na chlebek u kota

  Pozycja na chlebek u kota

  -

  Z pewnością będąc opiekunem kota, widziałeś jak Twój mruczek, przybierał pozycję na chlebek. Sprawdź, dlaczego kot leży w pozycji na chlebek? Co to oznacza?

  Jak wygląda pozycja na chlebek u kota?

  Pozycja na chlebek inaczej zwana „bochenkiem” charakteryzuje się postawą, kiedy kot podwija swoje łapki pod siebie. Oczywiście wszystko odbywa się w pozycji leżącej. Patrząc z góry, kot wygląda jak bochenek chleba.

  Reklama

  Pozycja kota — co oznacza?

  Od wielu lat naukowcy zastanawiali się, dlaczego koty przybierają kształt bochenka chleba. W końcu Mikel Delgado doktor habilitowany uczący w jednej ze Szkół Weterynarii w USA stwierdził, że pozycja ta mówi, że kot jest zrelaksowany. Wynika to z faktu, że podkulone pod spód nogi, uniemożliwiają szybką ucieczkę lub obronę zwierzaka.

  W dodatku każdy kot przybiera taką postawę w swoich ulubionych miejscach. Co więcej, pozycja na chlebek uniemożliwia szybką utratę ciepła z ciała. Właśnie przez schowane opuszki kot traci najwięcej ciepła, które musi uzupełnić w postaci energii dostarczanej z pożywieniem. Dlatego schowanie ich pod brzuch to uniemożliwia.

  Reklama

  Dlaczego kot leży w pozycji na chlebek?

  Przyczyn, dlaczego kot leży w pozycji na chlebek, może być wiele, do jednych z nich zaliczamy:

  • chęć zatrzymania ciepła, a tym samym zmniejszenia utraty energii,
  • zrelaksowanie i odpoczynek,
  • odprężenie ciała,
  • kot czuje się bezpiecznie w swoim otoczeniu,
  • kotu może być zimno.

  Pozycja na chlebek, a opuszki kota

  Jeśli zauważysz, że Twój kot regularnie przebywa w pozycji na chlebek, to koniecznie sprawdź, czy z jego poduszkami jest wszystko w porządku. Koty mogą przybierać opisywaną pozycję, wtedy gdy doskwiera im ból łapek lub opuszek. W taki sposób kot minimalizuje ból, oraz zwiększają krążenie krwi. Taka postawa wpływa na przyspieszoną regenerację uszkodzonej części łapki.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus