Więcej
  abckota.plCiekawostkiRodzaje włosów u kotów

  Rodzaje włosów u kotów

  -

  Większa część kotów posiada gęste futro, które składa się z kilku rodzajów włosów. Oczywiście w zależności od rasy ilość poszczególnych włosów może się różnić lub wcale nie występować. Jakie są rodzaje włosów u kota? Czy kot ma włosy, czy sierść? Sprawdź, z czego składa się futro u kota.

  Czy kot ma włosy, czy sierść?

  Nie ma rozróżnienia, pomiędzy sierścią, futrem, a włosami. Każda sierść kota składa się z włosów, które okrywają całą powierzchnię ciała kota. W Internecie można spotkać się z teorią, że koty posiadające włosy są hipoalergiczne. Jednak warto podkreślić, że to nie rodzaj włosa wpływa na reakcję immunologiczną podczas alergii, tylko białko będące składnikiem śliny, lub gruczołów łojowych.

  Reklama

  Jakie są rodzaje włosów u kota

  Większość kotów posiada okrywę włosową, która składa się z 4 rodzajów włosów, do których zaliczamy:

  • włosy okrywowe,
  • włosy ościste,
  • włosy puchowe (podszerstek),
  • włosy czuciowe.

  Każdy z wymienionych włosów różni się swoją strukturą oraz przeznaczeniem. Warto dodać, że nie każdy kot posiada wyżej wymienione włosy. Są osobniki, które np. nie posiadają podszerstka, lub są prawie gołe (sfinks).

  Reklama

  Włosy okrywowe

  Najdłuższe spośród wszystkich wymienionych włosów — włosy okrywowe. Są one długie, szorstkie, proste oraz sztywne (w zależności od rasy). Włosy zewnętrzne pełnią funkcję ochronną. Zapobiegają one przed przemoczeniem, oraz częściowo przed przegrzaniem. Są one hydrofobowe, czyli nie pochłaniają wody — odpychają ciecz. Co więcej, od włosów okrywowych zależy całe umaszczenie kota. Nadają one barwy zwierzakowi, dzięki kolorowej strukturze włosa.

  Włosy ościste

  Kolejnym rodzajem włosów, które są składową włosów okrywowych, są włosy ościste. Są one delikatne w strukturze oraz krótsze, w porównaniu z włosami zewnętrznymi. Ich funkcją jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi. W dodatku chronią one głębsze warstwy — podszerstek. Podobnie jak włosy okrywowe, włos ościsty nadaje kotu barwy całej sierści — dzięki zawartości pigmentu w ich budowie. Włosy ościste bardzo często mają nierówne końcówki.

  Włosy puchowe

  Włosy puchowe to inaczej podszerstek. Chronią one ciało kota przed utratą ciepła. Oprócz tego doskonale izolują ciało przed wilgocią. Dzięki włosom puchowym kot może przetrwać długie godziny na zewnątrz w trakcie siarczystych mrozów. Podszerstek jest włosem, który leży najbliżej skóry zwierzęcia. Tworzy on gęstą warstwę sierści, która jest miękka i przyjemna w dotyku. Warto wspomnieć, że podszerstek, w zależności od rasy, może mieć różną strukturę oraz gęstość. Co więcej, wymieniany jest przynajmniej dwa razy do roku — na wiosnę, oraz na jesień.

  Co ciekawe włosy okrywowe nie są ułożone prosto wzdłuż ciała. Tworzą one charakterystyczne fale. Dzięki temu doskonale zatrzymuje ciepło oraz zapobiegają dostaniu się wody do skóry.

  Reklama

  Włosy czuciowe — wibrysy

  Ostatnim rodzajem włosów są włosy czuciowe, inaczej zwane wibrysami. Nie wchodzą one w skład włosów okrywowych. Mają one za zadanie sygnalizować kota przed przeszkodami zlokalizowanymi na jego drodze. Bez wątpienia są to najgrubsze, najmocniej zakorzenione, oraz niezwykle sztywne włosy na ciele kota. Wibrysy to m.in. wąsy na pyszczku kota. Poza tym włosy czuciowe występują również:

  • na podbródku,
  • na brwiach,
  • między opuszkami,
  • na łapach (włosy nadgarstkowe).

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus