Więcej
  abckota.plPytania i odpowiedziCo ile odrobaczać kota?

  Co ile odrobaczać kota?

  -

  Aby zachować świetne zdrowie u Twojego kota, powinieneś zadbać o jego profilaktykę przeciwpasożytniczą. Odrobaczanie pupila to konieczność, zwłaszcza gdy zwierzak żyje wśród osób dorosłych i dzieci. Na co zwrócić uwagę podczas odrobaczania kota i jak często wykonywać ten zabieg? Jeśli szukasz odpowiedzi na wspomniane pytania, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

  Pierwsze odrobaczenie kota

  Pierwsze odrobaczenie kota powinno odbyć się już po upływie 4 pierwszych tygodni kociaka. Warto, abyś wiedział, że małe koty zarażają się pasożytami jeszcze w trakcie ciąży oraz w trakcie picia mleka od matki. Dlatego ważne jest, aby wprowadzić profilaktykę przeciwpasożytniczą, gdy kotka nosi maluchy w brzuchu. Małe kociaki powinno się odrobaczyć po upływie wspomnianych 4 tygodni, potem zabieg należy powtórzyć ponownie po upływie 2 tygodni. Co więcej, jedna, czy dwie dawki to zbyt mało, aby w pełni uchronić malucha. Dlatego po drugiej dawce powinno podać się kolejną, po upływie 4 tygodni od daty ostatniego odrobaczania. Dzięki temu sprawimy, że małe kocięta będą sprawnie rozwijać swoje młode ciałko.

  Reklama

  Jak często odrobaczać kota?

  Częstotliwość odrobaczania kota jest zależna od trybu jego życia. W przypadku zwierząt przebywających w domu i niewychodzących na zewnątrz częstotliwość ta będzie mniejsza. W tym przypadku należy odrobaczać zwierzaka średnio co 6 miesięcy. Inaczej sytuacja się ma w przypadku zwierząt spacerujących po okolicy oraz wychodzących na spacer. Koty, które w ten sposób prowadzą swój tryb życia, powinny być odrobaczane średnio co 3 miesiące. Warto dodać, że każde szczepienie powinno być poprzedzone właśnie odrobaczenia. Dlatego tydzień przed danym szczepieniem warto kota odrobaczyć.

  Odrobaczać, czy badać?

  Coraz więcej hodowców oraz opiekunów zwierząt decyduje się na badanie kału niż regularne odrobaczanie zwierzaka. To rozwiązanie jest o tyle dobre, że daje nam jasny obraz tego, czy powinniśmy zastosować odrobaczanie, oraz umożliwia dobranie odpowiedni preparat, w przypadku zdiagnozowania inwazji. Co więcej, dzięki badaniu kału nie narażamy organizmu kota na częste działanie środków przeciwpasożytniczym, a tym samym nie zabijamy kultury bakterii.

  Reklama

  Jak odrobaczać kota?

  Wszystko zależy, czy odrobaczamy profilaktycznie, czy też chcemy zniwelować wszystkie zdiagnozowane pasożyty. W przypadku profilaktycznego odrobaczenia wystarczy zaaplikować jednorazowo dawkę na kota.

  Inaczej sytuacja ma się podczas poważnego zarobaczenia. W tym przypadku należy zastosować środek odrobaczający przez minimum 3 dni, a następnie powtórzyć kurację po 10-14 dniach. Musisz być świadomy, że jeśli Twój kot jest zarobaczony, to samo wybicie pasożytów nie sprawi, że one na zawsze znikną. Niestety pozostają również jaja, które po kilku tygodniach stają się osobnikami dorosłymi. Dlatego tak ważna jest powtórka kuracji przeciwpasożytniczej!

  Oczywiście podany system może różnić się od zastosowanego leku przeciwpasożytniczemu. Dodatkowo zawsze pamiętaj, że jeśli posiadasz więcej zwierząt, to powinny one być odrobaczone wszystkie w jednym czasie. Poza tym zaleca się równoczesne odrobaczenie wszystkich osobników ludzkich, którzy żyją razem z kotem.

   

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus