Więcej
  abckota.plCiekawostkiCo mówi ogon kota

  Co mówi ogon kota

  -

  Część opiekunów, zwłaszcza Ci początkujący, mogą nie wiedzieć, co mówi kości ogon. Warto, abyś wiedział, że machanie przez kota ogonem nie jest oznaką radości, tak jak to jest u psów. Co więcej, znając ruchy kociego ogona, możesz odczytać jego nastrój.

  Ruchy kociego ogona — co mówią?

  Kot ruchem swojego ogona może mówić bardzo wiele. Ty jako opiekun powinieneś znać, co dane ruchy sygnalizują. Dlatego poniżej znajdziesz opis każdego z nich.

  Reklama

  Machanie ogonem przez kota

  Machanie kocim ogonem nie świadczy, że kot jest szczęśliwy. To sygnał, który pokazuje, że kot jest niezadowolony. Kot energicznym machaniem na boki informuje Cię, abyś się do niego nie zbliżał. W innym przypadku może Cię zaatakować. Machanie na boki ogonem towarzyszy również podczas spięć między osobnikami,  najczęściej kocurami.

  Bicie ogonem

  Często można zauważyć również, jak kot bije ogonem podczas leżenia. To również jest oznaką niezadowolenia. Ten symbol mówi Ci, abyś odszedł. Często takie ruchy wykonuje matka wśród swoich kociąt, pokazując im, że coś jej się nie podoba.

  Reklama

  Kot siedzi i macha ogonem

  Jako opiekun kota możesz doświadczyć sytuacji, kiedy kot siedzi, macha ogonem i spogląda charakterystycznie do góry. Ta postawa pokazuje, że kot jest zdezorientowany, albo nie wie, co ma zrobić w danej sytuacji. Najczęściej możesz tego doświadczyć, gdy kot nie zna rozwiązania problemu, np. chce wejść do pomieszczenia, do którego drzwi są zamknięte.

  Machanie końcówką ogona przez kota

  Wcześniej wymienione odruchy kociego ogona sugerują o negatywnej lub zdezorientowanej postawie. Delikatne machanie końcówką przez kota, często świadczy, że zwierzakowi w danej sytuacji jest przyjemnie. W dodatku towarzyszy temu głębokie mruczenie.

  Pionowo uniesiony ogon przez kota

  Kiedy kot niesie pionowo ogon, może to świadczyć o tym, że zwierzak jest podekscytowany. Najczęściej doświadczysz jakiego zjawiska w stanach kociej euforii np. kiedy przyjdziesz z pracy, podczas serwowania kociego pożywienia, jak również podczas wyjścia na spacer z pupilem.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus