Więcej

  Czy koty myślą?

  -

  Koty myślą tak jak każda istota żywa, jednak ich myślenie jest skoncentrowane na pewnych rzeczach, które są kluczowe do prawidłowego funkcjonowania oraz przetrwania gatunku. Jeśli zastanawiasz się, czy koty myślą, o czym myślą, oraz jak myślą koty? – to zapraszam do dalszej lektury.

  Czy koty myślą?

  Tak, koty myślą, jak każde inne zwierzę. Jednak ich myślenie jest skoncentrowane na pewnej zdolności. Mianowicie myślenie u kota oparte jest o ich instynkt. Co to znaczy? Wszystkie zachowania i czynności, które wykonuje kot, są skoncentrowane na zachowaniu instynktownym. Czyli innymi słowy, dostosowane tak, aby przeżyć oraz przekazać pulę genową. Niestety nie możemy stwierdzić jasno i wyraźnie, jak jest naprawdę, ponieważ należałoby wejść w skórę kota. Natomiast można stwierdzić, że kocia świadomość nie jest rozwinięta tak dobrze jak u ludzi.

  Reklama

  Z pewnością możemy stwierdzić, że poprzez zapamiętywanie i kojarzenie pewnych czynności, koty są inteligentne.

  O czym myślą koty?

  Koty myślą instynktownie, a co za tym idzie wszystkie czynności i ich zachowania są ukierunkowane na przetrwanie. Jak można to rozumieć? Na przykład koty domagają się jedzenia, ponieważ mają silną chęć przetrwania i pozbycia się głodu. Co więcej, wykonując jakiekolwiek sztuczki, zawsze kojarzą to z jedzeniem, co jest ukierunkowane instynktownie. Tak samo jest w trakcie okresu rozrodczego. Koty nie analizują i nie stwierdzą, że w danym czasie zrezygnują z rozmnażania, bo dojdą do takiego wniosku. Co więcej, kot nie przeanalizuję, czy darzy innego osobnika sympatią, czy też nie. Jeśli inny, obcy kot przebywa na jego terenie, wówczas reakcją wywołaną przez instynkt jest atak i obrona.

  Reklama

  Kot kierowany jest instynktem i przetrwaniem, który wykreował się przez lata ewolucji. Dlatego też każde zachowanie jest poparte o silną chęć przetrwania gatunku.

  Co więcej, koty mogą się uczyć poprzez zapamiętywanie pozytywnych jak i negatywnych bodźców. I tutaj znowu wszystko opiera się o instynkt. Jeśli damy kotu smakołyk za poprawnie wykonaną sztuczkę, skojarzy tę czynność z pozytywnym wzmocnieniem opartym o działaniu instynktownym, czyli spożyciu pokarmu. Jednak analizę pozytywnych i negatywnych bodźców możemy przypisać inteligencji, a nie świadomości.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus