Więcej
  abckota.plHigienaCzy koty się pocą?

  Czy koty się pocą?

  -

  Koty zaliczane są do zwierząt, które uwielbiają wylegiwać się w ciepłych, nasłonecznionych miejsc. Kochają wygrzewać się na słońcu, na nagrzanym parapecie czy też leżąc w ogrodzie. Jednak w trakcie upalnych dni, kiedy temperatura jest wysoka, a ich ciało potrzebuje schłodzenia, wtedy radzą sobie zupełnie inaczej, niż robi to człowiek. Ciało kotów funkcjonuje w odmienny sposób i nie wydziela potu poprzez gruczołypotowe zlokalizowanych na całym ciele, tak jak odbywa się to u człowieka.

  Mechanizm pocenia się u kotów

  Koty posiadają dwa rodzaje gruczołów potowychapokrynowe oraz ekrynowe. Pierwsze z nich gruczoły potowe apokrynowe są związane z włosami oraz całą okrywą ciała. Gruczoły te występują pod gruczołami łojowymi, gdzie wytwarzają sebum, które pełni funkcję antybakteryjną orazwydziela IgA i jony nieorganiczne. Co więcej, wydzielina gruczołów apokrynowych pełni funkcję feromonów.

  Reklama

  Drugim z rodzaj gruczołów są gruczoły ekrynowe, które to zlokalizowane są w miejscach nieowłosionych. Są one umieszczone w głębokich warstwach skóry właściwej oraz występują na opuszkach łap kota, gdzie zlokalizowane są w tkankach podskórnych. Właśnie ten rodzaj gruczołów przyczynia się do schładzania kota poprzez wydzielanie potu.

  Reasumując, kot poci się poprzez wydzielanie potu przez gruczoły ekrynowe, które zlokalizowane są na opuszkach łap kota, natomiast pot nie wydziela się na pozostałej części ich ciała w taki sposób, jak to występuje u ludzi. Trzeba zaznaczyć, że gruczoły potowe u kotów są słabo rozwinięte, dlatego też zwierzęta te muszą radzić sobie jeszcze w inny sposób podczas walki z wysoką temperaturą w trakcie upalnych dni.

  Reklama

  Inne sposoby chłodzenia się kota

  Chłodzenie kotów poprzez wydzielanie potu przez gruczoły ekrynowe, które występują  na opuszkach łap kota totylko jeden ze sposobów na walkę z wysoką temperaturą. Koty chłodzą się również przez charakterystyczne dyszenie. Pupil wykazuje objawy dyszenia w przypadku, gdy temperatura w pomieszczeniu jest bardzo wysoka i jego ciało powoli zaczyna nie radzić sobie z temperaturą otoczenia. Dlatego też, w takim przypadku należy zadbać o to, aby przeprowadzić kota w dogodne, chłodne miejsce, które zapewni mu komfort i pozwoli się schłodzić.

  Kończąc, należy pamiętać, że mimo tego, że koty są wielbicielami ciepłych, nagrzanych miejsc, to w trakcie upalnych dni, występuje ryzyko przegrzania się kota, lub w krytycznych sytuacjach nawet wystąpienia udaru cieplnego. Dlatego też należy zadbać o komfort swojego pupila, zapewnić mu dogodne, chłodne miejsce (najlepiej wyłożone płytkami) z dostępem do świeżej, pitnej wody, podczas gdywystępują wysokie temperatury na zewnątrz.

  Reklama
  Poprzedni artykułCo ile kotka ma ruję?
  Następny artykułDlaczego kot syczy?
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus