Więcej
  abckota.plHigienaCzy koty się pocą?

  Czy koty się pocą?

  -

  Koty zaliczane są do zwierząt, które uwielbiają wylegiwać się w ciepłych, nasłonecznionych miejsc. Kochają wygrzewać się na słońcu, na nagrzanym parapecie czy też leżąc w ogrodzie. Jednak w trakcie upalnych dni, kiedy temperatura jest wysoka, a ich ciało potrzebuje schłodzenia, wtedy radzą sobie zupełnie inaczej, niż robi to człowiek. Ciało kotów funkcjonuje w odmienny sposób i nie wydziela potu poprzez gruczoły potowe zlokalizowanych na całym ciele, tak jak odbywa się to u człowieka.

  Mechanizm pocenia się u kotów

  ​Koty posiadają dwa rodzaje gruczołów potowych apokrynowe oraz ekrynowe. Pierwsze z nich gruczoły potowe apokrynowe są związane z włosami oraz całą okrywą ciała. Gruczoły te występują pod gruczołami łojowymi, gdzie wytwarzają sebum, które pełni funkcję antybakteryjną oraz wydziela IgA i jony nieorganiczne. Co więcej, wydzielina gruczołów apokrynowych pełni funkcję feromonów.

  Reklama

  ​Drugim z rodzaj gruczołów są gruczoły ekrynowe, które to zlokalizowane są w miejscach nieowłosionych. Są one umieszczone w głębokich warstwach skóry właściwej oraz występują na opuszkach łap kota, gdzie zlokalizowane są w tkankach podskórnych. Właśnie ten rodzaj gruczołów przyczynia się do schładzania kota poprzez wydzielanie potu.

  ​Reasumując, kot poci się poprzez wydzielanie potu przez gruczoły ekrynowe, które zlokalizowane są na opuszkach łap kota, natomiast pot nie wydziela się na pozostałej części ich ciała w taki sposób, jak to występuje u ludzi. Trzeba zaznaczyć, że gruczoły potowe u kotów są słabo rozwinięte, dlatego też zwierzęta te muszą radzić sobie jeszcze w inny sposób podczas walki z wysoką temperaturą w trakcie upalnych dni.

  Reklama

  Inne sposoby chłodzenia się kota

  Chłodzenie kotów poprzez wydzielanie potu przez gruczoły ekrynowe, które występują  na opuszkach łap kota to tylko jeden ze sposobów na walkę z wysoką temperaturą. Koty chłodzą się również przez charakterystyczne dyszenie. Pupil wykazuje objawy dyszenia w przypadku, gdy temperatura w pomieszczeniu jest bardzo wysoka i jego ciało powoli zaczyna nie radzić sobie z temperaturą otoczenia. Dlatego też, w takim przypadku należy zadbać o to, aby przeprowadzić kota w dogodne, chłodne miejsce, które zapewni mu komfort i pozwoli się schłodzić.

  Kończąc, należy pamiętać, że mimo tego, że koty są wielbicielami ciepłych, nagrzanych miejsc, to w trakcie upalnych dni, występuje ryzyko przegrzania się kota, lub w krytycznych sytuacjach nawet wystąpienia udaru cieplnego. Dlatego też należy zadbać o komfort swojego pupila, zapewnić mu dogodne, chłodne miejsce (najlepiej wyłożone płytkami) z dostępem do świeżej, pitnej wody, podczas gdy występują wysokie temperatury na zewnątrz.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus