Więcej
  abckota.plPytania i odpowiedziCzy koty zimą na dworze marzną?

  Czy koty zimą na dworze marzną?

  -

  Miłośnicy i właściciele kotów w okresie zimowym często zastanawiają się, czy kot przeżyje na mrozie? Zwierzęta te są przystosowane do zmieniających się temperatur. O ile kot często wychodzi na zewnątrz,  to jego życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo ze strony niższej temperatury czy niewielkiego mrozu. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak duży jest mróz. Jeśli interesuje Cię jaką temperaturę wytrzymuje kot, to zobacz, kiedy kotu jest zimno i czy może być na dworze w chłodne dni?

  Kiedy jest za zimno dla kota?

  Koty różnie reagują na zimno ze względu na wiele czynników. Kot zwykle jest odporny na niskie temperatury i może swobodnie wychodzić, nawet jeśli temperatura sięga poniżej 0 stopni Celsjusza. Jednak zdarza się, że niektóre z mruczków, źle znoszą zimy i chłodne dni, przez co łapią różne choroby. To czy kot będzie dobrze znosił zimę, zależy od:

  Reklama
  • częstotliwości spacerów,
  • rasy,
  • wieku,
  • schorzeń i przebytych chorób,
  • długości sierści,
  • diety.

  Ile stopni mrozu wytrzyma kot?

  Koty ze swojej natury preferują raczej ciepłe miejsca dla swojego pobytu. Dlatego lepiej funkcjonuje im się podczas ciepłych i słonecznych dni. Gdy temperatura spada poniżej 0 i sypie śnieg, to kot narażony jest na odmrożenie łapek, przez przyklejający się do nich śnieg. Ponadto zwiększa się ryzyko wystąpienia przeziębienia u pupila. Jeśli kot zaczyna kichać, to może być pierwszy objaw, rozpoczynającej się choroby.

  Czy kot może być zimą na dworze?

  Mruczki jak najbardziej mogą przebywać zimą na dworze. Musisz jedynie zadbać o to, by kot miał możliwość szybkiego powrotu do ciepłego miejsca. Wtedy zima dla pupila szybko przeminie, a ponadto zwierzak nie będzie musiał się niepotrzebnie stresować. Jeśli obawiasz się, że kot pobrudzi Ci mieszkanie, wracając ze spaceru, to możesz umyć mu łapki, przecierając je wilgotną szmatką lub umyć pod ciepłą wodą. 

  Reklama

  Czy zimno sprawia kotom ból?

  Zimowe dni zwykle nie są dla kota bolesne czy niewygodne. Trzeba mu jedynie zapewnić odpowiednie schronienie i ciepłe miejsce do spania i odpoczynku. Przesadne zimno może doprowadzić do wychłodzenia organizmu, odmrożeń czy zapalenia dróg oddechowych. Dlatego, jeśli Twój kociak długo przebywał na zewnątrz, to przygotuj mu legowisko obok kaloryfera, aby uniknąć poważnej choroby czy odmrożeń, które mogą sprawić kociakowi ból. 

  Ponadto zima lub niskie temperatury mogą powodować ból u starszych zwierząt, które cierpią na reumatyzm lub schorzenia stawów. Jeśli posiadasz kota, który jest starszy, to zwróć uwagę na jego zachowanie i unikaj kładzenia legowiska obok okna lub w miejscach, gdzie może wystąpić przeciąg.

  Czym karmić kota zimą?

  Kiedy Twój kociak nie może powstrzymać się od wyjścia na zewnątrz w okresie jesienno-zimowym, to zadbaj o odpowiednią dietę dla zwierzaka. W tym czasie podawaj mu większe porcje pożywienia bogate w białko. To zapewni mruczkowi dużo energii i pozwoli mu zachować ciepło na dłużej. Odpowiednimi produktami będą wszelkiego rodzaju mięsa i ryby, bogate w zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus