Więcej
  abckota.plPytania i odpowiedziDlaczego kot miauczy?

  Dlaczego kot miauczy?

  -

  Koty mogą miauczeć z wielu powodów. Z pewnością ciągłe, nieprzerwane miauczenie to zmora dla niejednego opiekuna kotów. Dlaczego koty miauczą? W jaki sposób radzić sobie z miauczeniem kota? W dzisiejszym artykule znajdziecie wszystko o miauczeniu kotów.

  Przyczyny miauczenia kota

  Koty mogą miauczeć z wielu powodów. Tak naprawdę jako opiekun, który zna swojego pupila, powinien dobrze wiedzieć, o co kotu chodzi, kiedy wydobywa te charakterystyczne dźwięki.

  Reklama

  Koty miauczą gdy:

  • są głodne i domagają się jedzenia,
  • kiedy są chore,
  • kiedy są w trakcie rui,
  • chcą zasygnalizować coś opiekunowi np. prosząc o otwarcie drzwi,
  • kiedy szukają rozwiązania,
  • podczas ataku oraz obrony młodych,
  • nawołując młode,
  • kocięta w ten sposób nawołują matkę,
  • kiedy znajdują się w niebezpieczeństwie.

  Miauczenie małego kociaka

  Najczęściej miauczą małe kociaki. Jest to naturalne zachowanie z ich strony. W ten sposób nawołują one matkę. Jednak, kiedy mały kociak miauczy bez przerwy to oznaka, że mógł odejść od swojego rodzeństwa lub się zgubić. W tym przypadku matka powinna go bez problemu odprowadzić w miejsce, w którym przebywa z kociętami. Jednak gdy występuje sytuacja, gdy mały kociak miauczy przy matce oraz nie chce jeść, to oznaka, że maluch może być chory. W tym przypadku należy obserwować kociaka, jeśli będzie ciągle apatyczny, to należy zabrać go do weterynarza.

  Reklama

  Co zrobić, aby kot nie miauczał?

  Jeśli dorosły kot miauczy, domagając się od opiekuna jakieś rzeczy np. jedzenia, to najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie dostępu do jedzenia w sposób ciągły. Natomiast jeśli przyczyną jest choroba, to niezwłocznie należy się udać do lekarza weterynarii w celu diagnozy oraz dobrania odpowiedniego leczenia.

  Kolejnym powodem uporczywego miauczenia kota może być ruja. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest kastracja lub sterylizacja zwierzaka. Temat kastracji oraz sterylizacji kotów był już poruszany na stronie. Więcej informacji znajdziecie w artykułach „Kastracja kota”, „Sterylizacja kota”.

  Kończąc, miauczenie kota może mieć różne powody. My jako opiekunowie powinniśmy dobrze wiedzieć, o co chodzi naszemu kotu. Zawsze pamiętaj, że jeśli Twój kot miauczy, dziwnie się zachowuje, oraz jest apatyczny, to szybko zgłoś się do lekarza weterynarii.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus