Więcej
  abckota.plPytania i odpowiedziDlaczego kot mnie liże?

  Dlaczego kot mnie liże?

  -

  Twój mruczek ciągle Cię liże? Zastanawiasz się, dlaczego to robi? Aby zrozumieć, dlaczego koty liżą swoich opiekunów, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się ich zachowaniu, które wywołane jest z ich natury.

  Dlaczego kot mnie liże — pielęgnacja

  Pierwszym powodem, dlaczego koty liżą swoich właścicieli, jest pielęgnacja. Już na etapie małego kociaka matki liżą swoje kocięta w celu pielęgnacji i wyczyszczenia futerka z drobnoustrojów. Dlatego lizanie opiekuna przez kota może być uwarunkowane właśnie chęcią pielęgnacji jego skóry. Można wnioskować, że takie zachowanie może wskazywać na mocne przywiązanie zwierzaka do jego człowieka.

  Reklama

  Mocna więź

  Kolejnym powodem lizania skóry człowieka przez kota może być utrwalenie oraz wzmocnienie z nim więzi. Koty między osobnikami liżą się wzajemnie właśnie w celu zaprzyjaźnienia się oraz wzmocnienia więzi osobniczej w stadzie. Dlatego też można wnioskować, że lizanie opiekuna przez kota, może sugerować, że jest akceptowany jako członek stada.

  Oznaczenie terenu

  Czynność lizania opiekuna przez kota może świadczyć o zaznaczaniu terenu, przedmiotów oraz osób. Innymi słowem może być to oznaka dominacji oraz przynależności opiekuna do kota. Koty są osobnikami bardzo charakterystycznymi, dlatego nie powinno dziwić, że mogą traktować swojego człowieka jako niższego w stadzie.

  Reklama

  Wylizywanie potu przez kota

  Czasami możesz doświadczyć, kiedy Twój kot wylizuje kropelki potu na Twojej skórze. Wtedy lizanie może świadczyć o zaspokojeniu niedoborów soli mineralnych w organizmie czworonoga. Warto, abyś wiedział, że w pocie człowieka oprócz wody znajdują się w nim duża część soli oraz innych związków mineralnych. W takiej sytuacji warto zadbać o odpowiednią regulację osmotyczną oraz elektrolitową u kota.

  Co robić gdy kot mnie liże?

  Jeśli kot Cię liże, nie odpędzaj go! Z pewnością może być to oznaka sympatii oraz przywiązania do Twojej osoby. Dlatego w takiej sytuacji  warto kota pogłaskać, aby wzmocnić więź emocjonalną jeszcze bardziej.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus