Więcej
  abckota.plPytania i odpowiedziDlaczego kot nie lubi być brany na ręce?

  Dlaczego kot nie lubi być brany na ręce?

  -

  Większość kotów opiera się przed braniem na ręce. Taka forma okazania czułości może wydawać się nam doskonałym pomysłem, ale dla kota nie będzie aż tak przyjemna. Zwierzę będzie znajdowało się przez to w nienaturalnej pozycji, a tym samym będzie odczuwało strach. Sprawdź, dlaczego branie kota na ręce nie jest najlepszym pomysłem. Zobacz, dlaczego kot nie lubi być brany na ręce!

  Czy można brać kota na ręce?

  Kot podobnie jak każde inne zwierzę wymaga odpowiedniego traktowania. Jeżeli zatem branie kota na ręce jest dla pupila stresujące to najlepiej tego unikać. Warto oczywiście obserwować zachowanie kota. W ten sposób można z łatwością określić, jak zwierzę reaguje na konkretne sytuacje.

  Reklama

  Zrozumieć kota — powody, dlaczego kot nie lubi być na rękach

  Wiadomo jest, że większość kotów nie lubi być noszona na rękach. Warto jednak dowiedzieć się, dlaczego kot miauczy na rękach i próbuje się za wszelką cenę uwolnić. Zobacz poniżej, dlaczego kot nie lubi być brany na ręce!

  Nienaturalna pozycja

  Pierwszym powodem, dlaczego kot miauczy na rękach i chce się uwolnić, jest nienaturalna pozycja. Kot zwyczajnie czuje się zagrożony w sytuacji, gdy jest podnoszony przez opiekuna. Większość kotów nie jest w stanie prawidłowo rozpoznać intencji opiekuna i może próbować za wszelką cenę się uwolnić. To, co dla człowieka jest zabawą, pupil może postrzegać jako walkę o przetrwanie. Warto zatem prawidłowo odczytywać sygnały wysyłane przez pupila i dostosować się do nich.

  Reklama

  Ograniczenie ruchu

  Branie kota na ręce to również pewne ograniczenie jego ruchu. Zwierzę otulone w ramionach nie ma możliwości swobodnego poruszania łapami i traci kontrolę nad swoim ciałem. Koty jako niezależne zwierzęta nie będą czuły się komfortowo w takiej sytuacji. Kot na rękach będzie odczuwał jedynie niepotrzebny niepokój.

  Choroba

  Jeżeli do tej pory kot pozwalał brać się na ręce, a nagle stało się to dla niego nieprzyjemne, to możliwe, że doszło do rozwoju choroby. Kot w takiej sytuacji będzie odczuwał dyskomfort podczas brania na ręce. Stan chorobowy w postaci bólu brzucha, naciągnięcia mięśnia czy otarcia skóry może prowadzić do bólu, podczas podnoszenia przez opiekuna. W takiej sytuacji najlepiej udać się do weterynarza, który przeprowadzi niezbędne badania pupila.

  Jak przyzwyczaić kota do noszenia na rękach?

  Wiesz już, czy koty lubią być brane na ręce. Jeżeli jednak nadal chcemy naszego pupila do tego przekonać, to konieczne będzie podjęcie długiej pracy. Przede wszystkim zwierzę musi Ci zaufać i czuć się bezpiecznie. Kot musi mieć pewność, że opiekun nie chce mu wyrządzić krzywdy. Dopiero w takiej sytuacji można rozpocząć naukę podnoszenia. Należy przy tym pamiętać jak trzymać kota na rękach. Przede wszystkim jego pozycja musi być stabilna. Pamiętaj, że nie wolno również obracać kota do góry brzuchem czy podrzucać go. W dodatku nigdy nie bierz kota na ręce, jeśli pupil tego nie chce. Podnoszenie kota za wszelką cenę może doprowadzić do podrapania lub pogryzienia!

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus