Zazwyczaj koty dzikie lub nieznajome syczą na ludzi, lub inne większe zwierzęta. Syczenie u kotów to znak ostrzegawczy. Nie jest to przyjemne zjawisko, ponieważ nigdy nie możemy być pewni, jak kot ostatecznie się zachowa. Jednak większość ssaków, kiedy znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, lub są skłonne do ataku, wydają odgłosy ostrzegawcze. U kotów jest to syczenie, które mówi nam „Odejdź ode mnie i nie zbliżaj się”. Syczenie jest znakiem ostrzegawczym zazwyczaj przed atakiem i pogryzieniem atakowanego osobnika. Dlaczego kot syczy i jakie są powody takie zachowania?
Syczenie jako znak ostrzegawczy
Syczenie to nic innego jak znak ostrzegawczy przed atakiem. Takie zachowanie u kotów występuję w trakcie obrony. Kiedy jesteśmy świadkami takiego zachowania, to oddalmy się od kota.
Każdy kot jest inny, jedne osobniki mogą syczeć, a następnie uciekać, a drugie osobniki po ostrzeżeniu atakują. Aby uniknąć niepotrzebnych pogryzień, to najlepszym rozwiązanie jest oddalić się od kota, aby nie wyrządził nam krzywdy.
W większości przypadków taka reakcja towarzyszy u kotów dziko żyjących. Jednak zdarza się również w przypadku kotów udomowionych. Jeśli jesteśmy opiekunem kota, który syczy na domowników, to powinniśmy szybko reagować. Takie zachowanie może świadczyć o złej socjalizacji. Jednak warto mieś na uwadze, że takie zachowanie może być spowodowane przez człowieka, np. kiedy nadepnie zwierzakowi na ogon. Wówczas w tym przypadku nie należy się denerwować. Jednak kiedy syczenie na człowieka występuje często i pogłębia się, to może świadczyć, że mamy do czynienia z problemem socjalizacji naszego kota. Kot może syczeć, gdy czuje ból. W takiej sytuacji opiekun powinien szybko zareagować i skonsultować się ze specjalistą.
Dodatkowo poniżej została wypisana lista sytuacji, kiedy kot może syczeć na człowieka lub inne zwierzęta. Powodem takiego zachowania może być również:
- obrona życia kota poprzez atak większego drapieżcy,
- obrona pożywienia,
- obrona potomstwa przez matkę,
- stany chorobowe,
- zaburzenia behawioralne,
- występowanie dyskomfortu na wskutek bólu,
- niechciane przygniecenie ciała kota przez człowieka lub innego domownika,
- zaburzenia stosunku Omega 3 do Omega 6,
- obrona terytorium,
- koty w trakcie rui.
Kończąc, syczenie to znak ostrzegawczy, któremu może towarzyszyć atak. Więcej odnośnie częstego atakowania i gryzienia kota przeczytacie w artykule Dlaczego kot gryzie?
(zdjęcie: JenniferStr)