Więcej
  abckota.plCiekawostkiDlaczego koty lubią pudełka?

  Dlaczego koty lubią pudełka?

  -

  Niejeden opiekun kota zastanawiał się, dlaczego koty lubią pudełka, czemu wzbudzają one tak duże zainteresowanie wśród kotów? Kiedy karton pojawi się na horyzoncie, kot w momencie obwąchuje go, wskakuje do niego i traktuje jako swoje miejsce. Co więcej, nie tylko koty domowe wykazują zainteresowanie kartonowymi pudełkami, dla dziko żyjących, dużych kotów jest to również punkt zaczepienia i zainteresowania.

  Kartony dla kotów odgrywają rolę kryjówki i schronienia. Koty z natury przebywają w kryjówkach, w których mogą spędzić czas, śpiąc i odpoczywając. Ponadto izolują się w ten sposób od środowiska, a im mniejszy karton tym kotowaty czuje się bezpiecznie. W dodatku ciasna kryjówka sprawia, że sam kot obserwuje otoczenie, ale jest niewidoczny.
  Co więcej, ciasne kartonowe pudełka zmniejszają stres u kotów. Jest to idealne miejsce do spędzenia czasu przez kota, gdzie może się zrelaksować, odprężyć i przespać 20 godzin w ciągu dnia.

  Reklama

  W trakcie polowań koty szukają miejsc, w których będą niewidoczne. Należy podkreślić, że koty domowe posiadają instynkt łowcy, dlatego też kartonowe pudełka sprawdzają się jako skrytka w trakcie polowań na kocie zabawki, czy nogawki. Dzięki temu koty mogą czatować na swoją przyszłą „zdobycz”, będąc jednocześnie niezauważalne.

  U kotów przebywanie w ciasnych kartonowych pudełkach sprawia, że jest im cieplej, zwłaszcza w chłodne dni. Wpływa to na zmniejszenie wykorzystania energii w ciele kotów, która jest przeznaczana na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, a wszystko to dzięki małej przestrzeni oraz materiału kartonowego, który izoluje ciepło.Koty większość czasu, bo aż 20 godzin w ciągu dnia, spędzają na spaniu. Pozostałą część wykorzystują m.in. na zabawy, które odzwierciedlają ich instynkt do polowania. Kartonowe pudełka są świetnym miejscem do spędzenia czasu na zabawach i psotach u kotów. Dlatego też warto zapewnić pupilowi kartonowy plac zabaw wraz z kocimi zabawkami, dzięki temu możemy zapewnić naszemu futrzakowi wiele atrakcji.

  Reklama

  Kończąc, kartonowe pudełka mogą pełnić wiele ról w życiu kota domowego. Są one punktem zainteresowania wśród czworonogów. Ponadto mogą być miejscem odpoczynku, skrytką do polowania na „zdobycz”, jak również miejscem, w którym kot zmniejszy poziom stresu.

  (zdjęcie: Kaylaflam)

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus