Więcej
    abckota.plPytania i odpowiedziDlaczego koty mruczą?

    Dlaczego koty mruczą?

    -

    Mruczenie kota to często oznaka zadowolenia. Ten jakże przyjemny odgłos pochodzący od kota jest niewątpliwie bardzo odprężającym sygnałem. Koty mruczą podczas różnych czynności. W dodatku mruczeniu może towarzyszyć ugniatanie oraz wtulanie. Warto również wspomnieć, że mruczenie nie koniecznie musi oznaczać same przyjemności. Dlaczego kot mruczy, oraz jakie są przyczyny mruczenia? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, to zapraszam do dalszej lektury dzisiejszego artykułu.

    W jaki sposób koty mruczą?

    Mruczenie to stan, gdzie koty wprawiają w swoje ciało w wibracje. Jednocześnie rozluźniają one wszystkie mięśnie oraz wydobywają ze swojego ciała serotoninę – czyli hormon szczęścia. Serotonina jest bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie kociego organizmu. Odgrywa ona niezwykle ważną funkcję na układ nerwowy oraz przetwarzanie wszelkich emocji i uczuć.

    Reklama

    Tak naprawdę jest wiele teorii, co wywołuje charakterystyczny dźwięk u kotów, zwanym mruczeniem. Jedni uważają, że mruczenie wynika z wibracji mięśni usytuowanych w krtani. Drudzy naukowcy twierdzą, że to dzięki kości gnykowej, fałd skórnych, czy tętnicy szyjnej. Jedno jest pewne, że koty są jedynymi zwierzakami, które wydobywają ten charakterystyczny i jakże przyjemny dźwięk.

    Przyczyny mruczenia u kota

    W większości sytuacji koty mruczą, ponieważ odczuwają przyjemność, np. podczas głaskania. Mruczenie to oznaka zadowolenia, a tym samym jest niezwykle odprężające dla właścicieli kota. Mruczenie to również świetna metoda terapeutyczna, zaliczana do felinoterapii. Koty zaliczane są do zwierząt bardzo towarzyskich, które uwielbiają pieszczoty. A odwzajemniają się właśnie mruczeniem, które jest niezwykle przyjemnym odczuciem.

    Reklama

    W dodatku koty mruczą, aby się zrelaksować oraz uspokoić. Mruczenie wpływa nie tylko na opiekunów, ale również na same koty. Dlatego też koty mruczą, aby uspokoić same siebie oraz osobników wokół nich. Dobrym przykładem są kocie mamy, które mruczą podczas porodu, aby uśmierzyć ból. Matki kociąt mruczą podczas przebywania z kociętami, aby je uspokoić oraz ułatwić odszukanie pokarmu.

    Resumując koty mruczą gdy czują się dobrze i jest im przyjemnie. Jednak występują sytuacje, gdzie mruczenie może sygnalizować niepokojący stan kota.

    Mruczenie a dolegliwości u kota

    Mruczenie może być wywołane ze względu na dolegliwości lub chorobę. Koty mruczą, wprawiając swoje ciało w wibrację, która powoduje wyluzowanie oraz rozładowuje stres. Kiedy kot mruczy zbyt często, a jednocześnie jest przy tym apatyczny, to może świadczyć o jego chorobie.

    Reasumując, koty inteligentnie wykorzystują swój dar do leczenia własnego ciała, oraz wprowadzania go w stan rozluźnienia i uspokojenia.

    Reklama

    Mruczenie terapeutyczne

    Jak wcześniej wspomniałam, mruczenie wpływa na ogólny stan zdrowia ludzi. Przyjmuje się, że osoby posiadające koty mają mniejszą skłonność do chorób serca. Co ciekawe, mruczenie wpływa na rozluźnienie całego ciała człowieka. Co przyczynia się do odprężenia oraz rozładowania stresu.

    (zdjęcie: Daga Roszkowska)

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    Reklama
    Reklama
    ReklamaZoo Plus