Więcej

  Gdzie kot ma chipa?

  -

  Każdy opiekun pupila powinien zadbać o jego zachipowanie. Teraz żyjemy w takich czasach, które umożliwiają wspomnianą czynność. Może nie zdajesz sobie sprawę, że zachipowanie kota może nawet uratować życie Twojego zwierzaka! Dlatego warto, abyś zadbał o ten aspekt, kiedy kot jest jeszcze młody. Co więcej, samo chipowanie to nie wszystko. Również powinieneś zadbać o kilka innych czynności po chipowaniu, które ułatwią odnalezienie kota, w trakcie jego ucieczki.

  Chip u kota — co to jest i gdzie się znajduje?

  Chip u kota to nic innego jak niewielkie urządzenie, które jest umieszczane pod skórą pupila za pomocą specjalnego aplikatora. Najczęściej lekarz weterynarii aplikuje go w okolicach karku zwierzęcia. Cały proces jest bardzo szybki i mało stresujący dla zwierzaka.

  Reklama

  Jakie informacje zawiera chip u kota?

  W pierwszej kolejności warto powiedzieć, po co w ogóle chipować kota? Cały proces ma na celu przypisanie danych właściciela do konkretnego pupila. Co więcej, ta czynność jest wykonywana w cel szybkiego odnalezienia zwierzaka, kiedy zaginie. Chip zawiera takie informacje jak:

  • imię i nazwisko właściciela,
  • adres zamieszkania,
  • numer telefonu,
  • dane zwierzaka.

  Czy chipowanie kota jest bezpieczne?

  W większości przypadków nie występują problemy podczas chipowania kota. Jednak zawsze warto mieć na uwadze, że jest to ciało obce, które aplikujemy do żywej tkani mięśniowej zwierzaka. Dlatego mogą występować pewne komplikacje. Czasami jest to tylko kilkudniowa opuchlizna, a czasami organizm kota może tak zareagować, że potrzebna jest interwencja lekarza. Kiedy dochodzi do silnych stanów zapalnych, wówczas warto wyjąć wspomniane urządzenie spod skóry. Nie wszystkie żywe organizmy mogą dobrze tolerować ten przedmiot w swoim organizmie. Oczywiście powyżej wymienione zjawiska są rzadkością jednak warto, abyś o nich wiedział. Nie zapomnij, aby po chipowaniu obserwować zwierzaka! Jeśli wystąpią komplikacji, to udaj się szybko do lekarza weterynarii.

  Reklama

  Jak sprawdzić, czy kot ma chipa?

  Kiedy chcesz sprawdzić, czy Twój kot posiada chipa, to najlepszym sposobem jest udanie się do najbliższej przychodni weterynaryjnej. Każdy weterynarz jest zaopatrzony w specjalny czytnik chipów. Wspomniane urządzenie przykłada się do karku zwierzaka, a następnie czeka na wyświetlenie się numeru chipa. Po tym możesz sprawdzić, w określonej bazie, dane zwierzaka.

  Chip u kota — na co zwrócić uwagę?

  Kiedy chipujesz swojego kota musisz zadbać o wprowadzenie wszystkich potrzebnych danych do systemu. Niestety duża część właścicieli pomija ten fakt, ponieważ są przekonani, że weterynarz wprowadzi je za nich. Jednak cały proces przebiega nieco inaczej. Weterynarz chipuje kota, ale nie wprowadza Twoich informacji personalnych do systemu! Dlatego podczas tej czynności od razu poproś lekarza weterynarii, aby umieścił wszystkie potrzebne dane w systemie. Warto wspomnieć, że Ty sam możesz to zrobić, logując się do wybranej strony. Baz danych jest kilka, warto wybrać kilka, jak również te, które są na skale międzynarodową.

  Jak znaleźć kota z chipem?

  Kiedy kot ucieknie i nie wiesz,  w którym miejscu może się znajdować, wówczas chip może być bardzo pomocny w jego odnalezieniu. Jednak warto zaznaczyć, że Ty sam nie możesz namierzyć kota, który ma chip. Jedyną opcją jest czekanie na telefon od osoby, która pupila odnajdzie. W celu samodzielnej weryfikacji, gdzie Twój zwierzak się znajduje, musisz zaopatrzyć się w nośnik GPS dla Twojego kota.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus