Więcej

  Ile żyją koty?

  -

  Długość życia kotów jest zależna od kilku czynników, które mają kluczowy wpływ na jakość życia i brak wystąpienia chorób. Ile żyją koty niewychodzące? Ile żyją koty dziko żyjące? Co ma wpływ na jakość życia kotów? W dzisiejszym artykule postaramy odpowiedzieć na te oraz inne pytania, które odnoszą się do długości życia naszych kocich przyjaciół.

  Co wpływa na długość życia kotów?

  Długość życia kotów jest zależna od trybu życia. Koty domowe, które większość czasu spędzają w domu, którym nie towarzyszą zagrożenia cywilizacyjne, żyją około 15 lat. Jednak zdarzają się osobniki, które przeżywają nawet 20-30 lat, lub krócej. Natomiast długość życia kotów niewychodzących oscyluje od 4 do 5 lat.

  Reklama

  Długość życia kotów jest uzależniona od:

  • specyfiki rasy,
  • uwarunkowań genetycznych oraz występowania chorób genetycznych,
  • trybu życia,
  • jakość pokarmu,
  • profilaktyki leczniczej.

  Rasa i geny, a długość życia

  Po pierwsze, specyfika rasy ma kluczowy wpływ na długość życia kotów. Budowa ciała, głowy, kościec mają bardzo duże znaczenie w przeżywalności osobników danej rasy. Na przykład zostało odnotowane, że koty rasy sfinks przeżyły ponad 30 lat, natomiast koty bengalskie zaledwie 8-10 lat. Ponadto duże wpływ mają uwarunkowania genetyczne w obrębie rasy. Koty różnych ras mogą być mniej lub bardziej podatne na choroby, które odziedziczają po przodkach. Większe ryzyko chorób genetycznych występuje podczas stosowania inbredu w obrębie rasy. Inbred to krzyżowanie ze sobą osobników, u których występują ci sami przodkowie np. krzyżowanie kocura i kotki z jednego miotu, po tych samych rodzicach. Ma to świetny wpływ na odziedziczenie pożądanych cech zewnętrznych, czyli wyglądu, jednak to zastosowanie powinni stosować jedynie doświadczeni hodowcy, którzy doskonale znają rodowód oraz zapadalność określonych osobników na dane choroby. Niestety inbred niesie wielkie ryzyko dziedziczenia chorób genetycznych, które mają kluczowy wpływ na długość życia pupila.

  Reklama

  Tryb życia, a długowieczność

  Kolejnym czynnikiem wpływającym na długość życia kotów jest ich tryb życia. Długość życia kotów niewychodzących poza granicy swojego domu jest nawet 3 razy większa niż u kotów wychodzących i chodzących swoimi ścieżkami. Dlaczego? Główną przyczyną dużej śmiertelności kocich czworonogów są zagrożenia cywilizacyjne, czyli wszelkie pojazdy, komunikacja miejska, zagrożenia losowe. W dodatku często koty wychodzące są narażone na ataki ze strony większych drapieżców np. psów. Wszystkie powyższe czynniki wpływają na skrócenie długości życia kotów.

  Odżywianie kota, a długość życia

  Kolejnym powodem skróconej żywotności kotów jest to, czym je karmimy. Patrząc z perspektywy gatunku, budowy układu pokarmowego oraz to, że zaliczają się do zwierząt mięsożernych, można stwierdzić, że obecne pożywienie, które serwowane jest kotom w większości domów, jest źle przystosowane do ich gatunku. W większości karm komercyjnych możemy znaleźć dużą zawartość węglowodanów, które przyczyniają się do nieprawidłowego trawienia oraz zmniejszają wchłanianie potrzebnego białka. Patrząc na to, że wzorowym pokarmem dla kotów jest mysz i porównując jej skład z zawartością karmy, to ni jak ma się do tego, co chwili obecnej nasze koty dostają w miskach. Dlatego też patrząc z perspektywy przynależności gatunku, koty wychodzące oraz polujące na myszy i inne mniejsze stworzenia dostarczają sobie lepszych składników odżywczych, lepiej zbilansowanych, które wpływają lepszą jakość, oraz na długość ich życia. Problem z karmami komercyjnymi jest coraz większy, a opiekunowie, którzy prowadzą szybki tryb życia, zazwyczaj nie mają czasu na zaznajomienie się z problemem. Dlatego też zachęcam to zaznajomienia się z tematyką BARF lub Raw Meat inaczej mówiąc żywieniem surowym mięsem, które z pewności przyczyni się zwiększenia długości życia naszych pupili.

  Szczepienia, zdrowie, a życie kota

  Ostatnim czynnikiem wpływającym na długość życia kotów jest profilaktyka lecznica. Innymi słowy, regularne sprawdzanie stanu zdrowia kota oraz zapewnienie regularnych szczepień, które zapobiegną wystąpieniu danej choroby lub osłabią jej przebieg.

  Kończąc, długość życia kotów jest zależna głównie od trybu życia, jakości dostarczonego pokarmu, specyfiki rasy, uwarunkowań genetycznych oraz profilaktyki weterynaryjnej. Przeważnie długość życia osobników niewychodzących z domu jest o wiele większa niż kotów wychodzących. Koty niewychodzące przeżywają średnio 15 lat życia, natomiast koty chodzące swoimi ścieżkami poza terenem domu żyją około 5 lat. Z tym że jeśli koty wędrujące swoimi ścieżkami nie byłyby narażone na zagrożenia cywilizacyjne, to z pewnością ich życie trwałoby więcej niż 15 lat.

  Reklama

  Rozbieżność ta jest zależna głównie od zagrożeń cywilizacyjnych oraz zagrożenia od strony innych większych i silniejszych drapieżców, które napotykają na swojej drodze poza otoczeniem domu.

   

   

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus