Więcej
  abckota.plPytania i odpowiedziJak określić wiek kota?

  Jak określić wiek kota?

  -

  Każdy opiekun kota powinien dobrze znać wiek swojego zwierzaka. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego wyżywienia, profilaktyki u weterynarza, czy ustalenie aktywności. Czasami występuje sytuacja, kiedy właściciel nie wie, ile jego kot ma lat np. w przypadku kotów adopcyjnych. Nie wiesz jak określić wiek kota? Koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu i poznaj, w jaki sposób można określić wiek kota.

  Po co wiedzieć ile kot ma lat?

  W trakcie rozwoju kota warto mieć na uwadze, że zmienia się fizjologia jego ciała. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, ile pupil ma lat. Pozwoli to na dopasowanie najlepszego pożywienia dla zwierzaka, wprowadzeniu dodatkowe suplementacji, jak również dostosowanie aktywności fizycznej do możliwości zwierzaka.

  Reklama

  Jak określić, w jakim wieku jest kot?

  Wiadome jest, że ustalenie wieku małego kociaka jest proste. Trudniejsze jest ustalenie wieku u dorosłego kota.  Istnieje kilka metod, które pozwalają określić szacunkowy wiek kota. Najczęściej określa się go po wyglądzie kota, stanie uzębienia, czy zachowaniu. Zobacz poniżej jak dokładnie określić wiek kota!

  Określenia wieku kota — uzębienie

  Wiek kota można określić po stanie jego uzębienia. To jedna z najlepszych metod ustalania, ile kot ma lat. Stałe zęby u małych kociąt pojawiają się stopniowo po ukończeniu 3 tygodnia życia. Kiedy zwierzak ma skończone 8 tygodni, to posiada pełen komplet zębów mlecznych.

  Reklama

  Kolejnym etapem jest wymiana mlecznych zębów, na zęby stałe, która następuje po ukończeniu 4 miesięcy. Etap ten trwa około 2 miesięcy, czyli po ukończeniu pół roku kociak ma już komplet stałych zębów.

  Każdy kot posiada uzębienie, które składa się z:

  • 12 siekaczy,
  • 4 kłów,
  • 10 zębów przedtrzonowych,
  • 4 zębów trzonowych.

  Dobrym wyznacznikiem podczas określania wieku, może być ilość osadu oraz kamienia nazębnego. Wraz z wiekiem dochodzi do ubytków oraz odkładania się kamienia nazębnego — zwłaszcza w przypadku karmienia suchą karmą. W wieku 3 lat następuje odkładanie się osadu na zębach zwierzaka. Gdzie następnie dochodzi do gromadzenia się kamienia nazębnego. W wieku 12 lat kot traci pierwsze zęby. W przypadku określania wieku na podstawie osadu należy wziąć pod uwagę rodzaj pożywienia, które spożywa zwierzak.

  Czy można określić wiek kota po wyglądzie?

  Wygląd może bardzo dużo mówić, w jakim wieku jest kot. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby oszacować, ile kot ma lat.

  Reklama

  Oczy u kota, a wiek

  Nie jest trudnością określenie wieku małego kociaka po wyglądzie. Pierwszą cechą charakterystyczną w tym etapie jest niewybarwione zielenice, które przybierają koloru dopiero po ukończeniu 12 tygodni. Wraz z wiekiem stają się one ciemniejsze, a na starość mogą być zamglone ze względu na ślepotę, lub zaćmę.

  Budowa ciała kota, a wiek

  Inną cechą charakterystyczną w wyglądzie kota jest ich sylwetka, w przypadku młodych kociąt ciało jest jeszcze małe i niewyrzeźbione. Kiedy kot osiąga dojrzałość w wieku od 3 do 6 lat, jego sylwetka jest wysportowana, a brzuch wklęśnięty. Wraz z wiekiem dochodzi do zwiotczenia mięśni. Zmniejsza się metabolizm. Dlatego po ukończeniu 9 lat można zauważyć delikatnie opadający brzuch, jak również uwydatniają się kości biodrowe, oraz łopatki. Co więcej, w przypadku braku aktywności ilość mięśni się zmniejsza, a odkłada się nadmiar tkanki tłuszczowej.

  Sierść kota, a wiek

  Młode kocięta oraz dorosłe osobniki w wieku reprodukcyjnym, mają piękną, lśniącą i gęstą sierść. Wraz z wiekiem dochodzi do osłabienia włosa. Staje się on łamliwy i podatny na przerzedzenie. Ponadto sierść staje się szorstka oraz rzadka. Co więcej, po ukończeniu 10 lat dochodzi do utraty pigmentu, w związku z tym pojawiają się siwe włosy na pyszczku.

  Poduszki na kocich łapach

  Kolejną metodą wyznaczania wieku u kota jest określenie stanu poduszek zlokalizowanych na łapkach. Wiadome jest, że młode kocięta mają delikatną, różową i przyjemną w dotyku skórę na poduszkach. Wraz z wiekiem dochodzi do jej ścierania. W związku z tym skóra staje się szorstka, gruba i często spękana.

  Zachowanie kota, a wiek

  Ostatnim czynnikiem, który może jasno obrazować wiek kota, jest jego zachowanie. Młode kocięta są żywiołowe, chętne do zabaw oraz psot. Wraz z wiekiem dochodzi do ustabilizowania się zachowania zwierzaka. Staje się on stateczny. Koty w wieku od 3 do 7 lat są aktywne pod kątem reprodukcyjnym. W tym okresie występują ruje u kotek, a tym samym zmiana zachowania, jak również włóczęgostwo kocurów. Wraz z wiekiem zmienia się gospodarka hormonalna. W wieku 10 lat dochodzi do mniejszej aktywności reprodukcyjnej w przypadku kotek. Kocury mogą być aktywne do końca życia.

  Bez wątpienia każdy kot wraz z wiekiem traci energię. W związku z tym młode osobniki są bardzo aktywne, a w późniejszym wieku stają się stateczne. Gdzie na starość koty większość czasu śpią.

  Ile żyje kot? – maksymalny wiek kota

  Maksymalny wiek kota jest bardzo ciężko określić. Przyjęło się, że zdrowy osobnik może żyć od 12 do nawet 20 lat. Jednak ma to miejsce w przypadku kotów niewychodzących z domu.

  Sytuacja ma się inaczej w przypadku kotów wychodzących na zewnątrz. Koty chodzące własnymi ścieżkami, żyją średnio od 4 do 6 lat. Wynika to z faktu, że zwierzaki podatne są na atak większych drapieżników, oraz wypadki samochodowe.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus