Więcej
  abckota.plPoradyJak usunąć zapach kociego moczu?

  Jak usunąć zapach kociego moczu?

  -

  Często właściciele kotów doskwiera problem zapachu moczu kota. Od czasu do czasu może zdarzyć się, że nasz pupil załatwi swoje potrzeby poza kuwetą. W takiej sytuacji należy szybko reagować, ze względu na to, że zapach kociego moczu pozostaje na powierzchni i trudno go usunąć. Opóźnienie w posprzątaniu kociego moczu będzie skutkować wchłonięciem się zapachu, co następnie może spowodować, że kocur lub kotka będę częściej załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w tym właśnie miejscu, poza swoją kuwetą. W takim razie jak poradzić sobie z zapachem kociego moczu?

  Mocz kota poza kuwetą

  Załatwianie potrzeb fizjologicznych przez kota poza kuwetą może zdarzyć się od czasu do czasu, jednak jeśli występuję to nagminnie, należy niezwłocznie przyglądnąć się pupilowi oraz spróbować znaleźć odpowiedź na zmianę zachowania naszego kota. Do najczęstszych problemów, które wywołują u kota załatwianie potrzeb fizjologicznych, poza swoją kuwetą są:

  Reklama
  • zbyt mały rozmiar kuwety,
  • źle dopasowany lub zbyt zabrudzony żwirek,
  • zła lokalizacja kuwety, która nie odpowiada preferencją kota (np. umiejscowienie jej na tarasie lub balkonie),
  • wystąpienie problemów z sikaniem poza kuwetą w trakcie marcowania się kotów.

  Pierwszym z wymienionych problemów może być zbyt mała kuweta do rozmiarów naszego kota. W takiej sytuacji należy zakupić odpowiednio dużą kuwetę, która będzie wygodna dla naszego pupila. Najlepiej kupić otwartą kuwetę, zważywszy na fakt, że zabudowa górna może dodatkowo zniechęcić naszego wybrednego kota.

  Kolejnym powodem może być problem ze żwirkiem. Jeśli posiadamy w domu kota, który preferuje czystość, to należy regularnie i codziennie czyścić kuwetę z zabrudzeń. Koty z reguły są czystymi zwierzętami, które omijają wszelkie brudy. Dlatego też w przypadku gdy kocia kuwet jest mocno zabrudzona, pupil nie będzie chciał z niej korzystać. Kolejnym problemem może być źle dobrany żwirek. Niektóre koty preferują mniej lub bardziej dane gatunki żwirków, czasami może również wystąpić alergia. Więcej o rodzajach żwirku przeczytacie w artykule „Jaki żwirek wybrać dla kota?”

  Reklama

  Kolejnym powodem kociego moczu poza kuwetą może być wejście w okres marcowania się kotów. W tym czasie kotki celowo zaznaczają teren, posikując, aby zostawić feromony.
  Jak wyczyścić powierzchnię z kociego moczu?

  W pierwszej kolejność, kiedy kot załatwi swoje potrzeby poza swoją kuwetą, należy jak najszybciej wysprzątać zabrudzone miejsce. Najlepszym sposobem do pozbycia się zabrudzenia na podłodze jest użycie wody z octem. W przypadku zabrudzonej podłogi, po jej wytarciu można dodatkowo użyć środków do pielęgnacji i konserwacji podłóg. Pomoże to uchronić powierzchnię przed reakcją na związki znajdujące się w kocim moczu.
  Jeśli nasz pupil nasikał na dywan lub materiał z tapicerki, to należy w pierwszej kolejności użyć środków, które wyciągną na zewnątrz wchłonięty mocz. Można do tego użyć środków do czyszczenia tapicerek lub sody oczyszczone. Sodę mieszamy z niewielką ilością wody do uzyskania konsystencji pasty, następnie wcieramy ją w zabrudzone miejsce, pozostawiając na godzinę. Następną czynnością jest odkurzenie sody z zabrudzonego miejsca. Po zastosowaniu środka i wyciągnięcia zabrudzeń na zewnątrz należy jeszcze raz dokładnie umyć powierzchnię.

  W przypadku zabrudzeń na tkaninach typu pościel, koc, narzuta, należy materiał uprać w odpowiedniej temperaturze. Przed wsadzeniem do pralki dobrym pomysłem jest przetarcie zabrudzonego miejsca sodą.

  Jak zneutralizować zapach kociego moczu?

  Jednym z neutralizacji zapachów kociego moczu jest już wcześniej wspomniany sposób z wodą oraz octem. Ten roztwór dobrze wiąże zapach moczu oraz odstrasza kota od ponownego załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych w zabrudzonym miejscu.
  Kolejnym sposobem jest wytarcie zabrudzonej powierzchni, po wcześniejszym jej posprzątaniu, sokiem z cytryny. Zapach tego owocu odstrasza koty, które czując kwaskowy aromat, omijają to miejsce.

  Reklama

  Dobrym sposobem jest również użycie wody utlenionej, jednak trzeba uważać, ponieważ posiada właściwości odbarwiające.

  Ponadto na rynku jest wiele środków, które dobrze radzą sobie z usuwaniem kociego zapachu moczu oraz plam. Jednak zawsze należy zwracać uwagę na ich skład i wybierać tylko takie, które będą przyjazne dla kotów. Dlatego też najlepiej jak wykorzystamy domowe sposoby na poradzenie sobie z zapachem oraz plamami kociego moczu.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus