Więcej

  Jak widzą koty?

  -

  Przyjęło się, że zwierzęta w tym koty widzą otaczający je świat w kolorach czarno-białych oraz szarości. Jednak z przeprowadzonych badań i doświadczeń naukowych, wiemy już, że koci świat jest o wiele ciekawszy i nie tak monochromatyczny, jak się wydaje. Sprawdź, jak widzi kot i w jakie kolory widzą mruczki!

  Budowa kociego oka

  Kocie oko jest zbudowane z rogówki, tęczówki, soczewki oraz siatkówki. Gałka oczna jest wypełniona ciałkiem szklistym i wodnistą cieczą. W porównaniu z okiem ludzkim kocie oko ma dodatkową trzecią powiekę, którą nazywamy migotką. Migotka nawilża i oczyszcza rogówkę. Ponadto kotowate posiadają inny kształt źrenicy. Kiedy jest zwężona, przybiera kształt szczeliny.

  Reklama

  Siatkówka oka u mruczków działa tak samo, jak u ludzi. Odbiera impulsy świetlne i przekształca je w impulsy elektryczne. Znajdujące się w niej czopki i pręciki, to receptory światła odpowiadające za widzenie w dobrze doświetlonych miejscach (czopki) oraz warunkach o słabym świetle, w tym w ciemności (pręciki).

  Koty posiadają mniej czopków oraz więcej pręcików w porównaniu z człowiekiem. To daje im możliwość lepszego widzenia w ciemności. Niestety, mimo większej ilości pręcików, koty nie potrafią widzieć w kompletnym zmroku.

  Reklama

  Na dodatek, koty posiadają pod siatkówką błonę odbijającą światło. Dzięki niej światło, które nie dotarło do receptorów lub, które przez nie przeszło, może być ponownie doprowadzone do siatkówki, co w efekcie ją pobudza.

  Jak koty widzą świat?

  Wszystkie kotowane wbrew pozorom widzą świat inaczej niż ludzie. Nie posiadają tak dużego rozróżnienia kolorów, a ich zakres pola widzenia jest stosunkowo większy niż u ludzi. Dowiedz się jaki kolor lubią koty i jak kot widzi człowieka.

  Kolory w kocim świecie

  Często ludzie zastanawiają się jakiego koloru koty nie lubią lub jaki jest ich ulubiony kolor. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Koty z reguły nie mają ulubionych kolorów. Widzą w kolorach niebiesko-fioletowym, żółtym i zielonym, kiedy są w dobrze oświetlonym miejscu. Jeśli zastanawiasz się, jak kto widzi kolor czerwony, to niestety mruczki nie widzą tego koloru. Jest tak, ponieważ posiadają tylko dwa rodzaje czopków, które odpowiadają za widzenie barwne.

  Zakres pola kociego widzenia

  Zakres pola widzenia kota jest znacznie szerszy niż u ludzi. Zakres pola widzenia kocich pupili sięga, aż 200 stopni, gdzie u ludzi zakres ten wynosi maksymalnie 180 stopni.

  Reklama

  Obraz w peryferyjnym polu widzenia (łapanie obrazu kątem oka), również ma u kotów dużo większy zakres. Na prawym i lewym oku sięga on 30 stopni, gdzie u ludzi wynosi on 20 stopni. Do tego kotu świetnie widzą w nim ruch.

  Czy koty widzą w ciemności?

  Koci domownicy dość dobrze dostrzegają przedmioty w ciemności średnio o 6-8 razy lepiej niż człowiek. Dzieje się tak dzięki większej ilości pręcików, które zlokalizowane są na siatkówce i odpowiadają za widzenie w złych warunkach oświetleniowych. W ciemności koty podobnie jak ludzie widzą odcienie szarości. Co więcej, koty podobnie jak ludzie nie potrafią widzieć w kompletnym mroku.

   

  Ostrość widzenia kota

  Twój koci pupil ma zdecydowanie gorzej wyostrzony obraz od Ciebie. Spowodowane jest to przez zmniejszoną ilość czopów oraz brakiem plamki żółtej, które opowiadają za wyraźny obraz.  Koty zdecydowanie lepiej widzą przedmioty bliskie, które są oddalone maksymalnie o 6 m oraz obiekty bliskie, które są w ruchu.  Rzeczy bardziej oddalone lub bardzo bliskie, które się nie poruszają, są dla kota słabo widoczne, a ich obraz jest rozmazany.

   

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus