Więcej
  abckota.plPytania i odpowiedziKiedy kot jest dorosły?

  Kiedy kot jest dorosły?

  -

  Etap wzrostu to ważny element w życiu kota. Poprawny rozwój kociego organizmu wpływa na dalsze jego życie. Szukasz informacji — kiedy kot jest dorosły? Czy dorosłość jest zależna od wzrostu? Jeśli tak to zapraszam do dzisiejszej lektury.

  Rozwój kociego organizmu

  Od narodzin kot przez określony etap swojego życia intensywnie się rozwija. Dlatego Ty jaki opiekun musisz zapewnić mu wszystkie składniki odżywcze do jego prawidłowego rozwoju. Koty rosną średnio do ukończenia roku, jednak ich organizm w tym czasie nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Tobie jako właścicielowi, może wydawać się, że lot zakończył etap rozwoju, kiedy osiągnął najwyższy pułap wzrostu. Jednak to nie świadczy o tym, że kot jest już w pełni dorosły.

  Reklama

  Rozwój masy ciała

  Po osiągnięciu maksymalnej wysokości kota, przy wzmożonej produkcji osteoblastów, następuje kolejny etap — rozwój masy mięśniowej oraz kości na grubość. Po zakończonym etapie wzrostu kośćca na długość następuje rozwój włókien mięśniowych u kotów. Co więcej, kościec staje się grubszy i masywniejsze poprzez wzmożoną aktywność osteocytów oraz osteoklastów.

  Kiedy kot staje się dorosły?

  Tak naprawdę rozwój kośćca i tkanki mięśniowej to tylko część w procesie rozwoju kota. Najważniejszą rolę odgrywa układ rozrodczy. Co to oznacza? Mianowicie cały proces rozwoju kota jest uwarunkowany działaniem wspomnianego układu, a zwłaszcza wpływem hormonów. Rozwój kości na długość dobiega końca, kiedy zmniejsza się produkcją hormonu wzrostu w organizmie  kota.

  Reklama

  Kot staje się dorosły kiedy:

  • jego układ rozrodczy jest już w pełni rozwinięty,
  • kości nie rosną na grubość oraz długość,
  • wszystkie narządy są prawidłowo rozwinięte,
  • kiedy układ hormonalny jest ustabilizowany.

  Warto dodać, że w przypadku posiadania kota hodowlanego, jego krycie powinno być zaplanowane, gdy będzie on w pełni rozwinięty.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus