Więcej
  abckota.plPytania i odpowiedziCo to jest podszerstek u kota?

  Co to jest podszerstek u kota?

  -

  Podszerstek u kota to nic innego jak dodatkowe, krótkie włosy, które znajdują się pomiędzy właściwą szatą. Zaliczany jest do rodzaju sierści, który odgrywa znaczącą rolę dla kociego organizmu. Koniecznie przeczytaj, co to jest podszerstek. Oraz dlaczego występuje na ciele kota?

  Co to jest podszerstek?

  Podszerstek to dodatkowa warstwa krótkiej sierści pod właściwymi włosami u kota. Często zwany jest jako włosy puchowe. Ten rodzaj okrywy ciała pełni bardzo znaczącą funkcję termoizolacji. Mianowicie, podczas zimy chroni ciało przed mrozem, natomiast podczas lata izoluje skórę przed przegrzaniem.

  Reklama

  Warto wspomnieć, że grubość oraz ilość podszerstka na ciele kota może się zmieniać wraz z porami roku. W zimę jest on dłuższy i bardziej obfity, natomiast w pory letnie jest go mniej i jest o wiele krótszy. Cała struktura podszerstka jest ciekawego kształtu. Oglądany pod powiększeniem ma postać pofalowanego włosa. Co więcej, każdy włos puchowy układa się w charakterystyczny sposób, a wspomniane „fale” służą do zatrzymywania powietrza wewnątrz okrywy włosowej. Jak wiadomo powietrze, to jeden z najlepszych izolatorów.

  Rodzaje włosów o kota

  Mogłeś nie wiedzieć, że większość kotów posiada aż 4 rodzaje włosów. Można do nich zaliczyć: włosy okrywowe, włosy ościste, podszerstek, oraz wibrysy. Ostatnie z wymienionych to nic innego jak włosy czuciowe zlokalizowane na pyszczku (wąsy), oraz nogach i innych częściach ciała.

  Reklama

  Włosy okrywowe

  Ten rodzaj włosów to nic innego jak włosy właściwe, które zlokalizowane są na całym kocim ciele. Są one najdłuższe i to właśnie one nadają kolorytu sylwetce. Włosy okrywowe stanowią podstawową warstwę okrywy włosowej u kota. Warto dodać, że w dotyku są one nieco twarde, dobrze odżywione i proste. Co więcej, ten rodzaj szaty u kota może różnić się swoją strukturą, długością oraz kolorem w zależności od konkretnego osobnika i rasy.

  Podszerstek

  Jak zostało napisane na samym początku, podszerstek to warstwa kociej sierści, zwana inaczej włosami puchowymi. Ten rodzaj okrywy zaliczany jest do najkrótszych. Jest to swoisty „kubraczek”, który zmienia się wraz ze zmianą pory roku. Funkcją podszerstka jest termoregulacja oraz ochrona ciała przed mrozem, oraz przegrzaniem.

  Wibrysy

  Wibrysy występują tylko w określonych częściach ciała u kota. Ten rodzaj włosów zlokalizowany jest na przyszczku (wąsy), czole, kończynach, oraz łopatkach. Wibrysy są to włosy czuciowe, które mają sygnalizować kota o przeszkodach znajdujących się w okolicy jego ciała.

  Wymiana podszerstka

  Każdy kociarz wie, że dwa razy do roku zwierzęta te wymieniają sierść — podszerstek. W tym czasie należy zadbać o porządną pielęgnację okrywy ciała pupila. Dlatego warto poświęcić czas przynajmniej dwa razy w tygodniu, aby dokładnie wyczesać futro zwierzaka. Wiadome jest, że koty nie lubią wyczesywania sierści, jednak w przypadku linienia jest to bardzo ważna czynność, ponieważ zapobiega ona przed zakłaczeniem organizmu. Dlatego w trakcie nastania wiosny oraz jesieni warto przygotować odpowiedni sprzęt do wyczesywania kociej sierści, oraz dokładnie usunąć wypadający podszerstek z ciała zwierzaka.

  Reklama

  Na koniec warto wspomnieć, że nie każdy kot posiada podszerstek. Występują rasy kotów, które go w ogóle nie mają. Do przedstawicieli nieposiadających tej specyficznej okrywy można zaliczyć np. kota balijskiego, bombajskiego, syjamskiego, czy kota jawajskiego.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus