Więcej
  abckota.plHigienaCo robić gdy kotu śmierdzi z pyszczka?

  Co robić gdy kotu śmierdzi z pyszczka?

  -

  Każdy zwierzak mięsożerny ma jedną wadę — z jego pyszczka wydostaje się niezbyt przyjemny zapach. Niestety dotyczy to każdego drapieżnika. Jednak co w sytuacji, kiedy zapach z jamy ustnej u kota jest zbyt intensywny? Jakie są przyczyny i co zrobić, gdy kotu śmierdzi z pyszczka?

  Kotu brzydko pachnie z pyszczka — przyczyna

  Tak jak wspomniałam wcześniej, każdemu drapieżnikowi, w tym kotu, nie ładnie pachnie z pyszczka. Niestety występują sytuacje, kiedy zapach jest tak intensywny, że przeszkadza innym domownikom oraz samemu pupilowi. Wtedy należy uważnie przyglądnąć się kotu, ponieważ wspomniany objaw może sugerować o chorobie. Jedną z nich może być stan zapalny jamy ustnej, który obejmuje zazwyczaj dziąsła.

  Reklama

  Oprócz tego główną przyczyną smrodku pochodzącego z pyszczka jest nieodpowiednia dieta. Coraz częściej można zauważyć tendencję do wykorzystywania dużej ilości węglowodanów w karmach przemysłowych. Co najgorsze duża część właścicieli podaje je w postaci wypełniacza. Węglowodany są to związki, które nie powinny stanowić podstawy w kociej diecie. Układ pokarmowy mruczków, nie potrafi poprawnie ich strawić, co przyczynia się do zalegania, a następnie fermentacji w całym przewodzie pokarmowym. Dlatego, aby zminimalizować brzydki zapach, uważnie dobieraj jedzenie, które serwujesz swojemu zwierzakowi.

  Co ciekawe, brzydki zapach może być wywołany stanem zapalnym gardła.

  Reklama

  Kolejną przyczyną może być niepoprawne działanie układu pokarmowego. Często ze względu na nieodpowiednią pracę enzymów, a tym samym złą pracę narządów, wydobywa się brzydki zapach z jamy ustnej zwierzaka.

  Poważną przyczyną może być zły stan uzębienia kota, który zazwyczaj jest spowodowany właśnie nieodpowiednim żywieniem. Kamień, próchnica, odkładanie się resztek pokarmowych prowadzą do uszkodzenia szkliwa. Co następnie wywołuje psucie się całego zęba.

  Ostatnią przyczyną brzydkiego zapachu z pyszczka u kota może być refluks.

  Co zrobić, gdy kotu śmierdzi z pyszczka?

  Aby usunąć brzydki zapach z kociej jamy ustnej, należy zdiagnozować, co wywołuje taki stan. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do weterynarza oraz wykonanie podstawowych badań. Na początku sprawdza się stan uzębienia kota, a następnie ocenia jakość szkliwa. Co więcej, na zębach może odkładać się osad. W przypadku dużego kamienia przeprowadza się specjalny zabieg oczyszczania zębów, który wykonywany jest w narkozie.

  Reklama

  Jeśli przyczyną nie jest stan uzębienia oraz dziąseł, kolejnym krokiem jest ocena gardła, układu pokarmowego, a na końcu sprawdzenie funkcjonowania takich narządów jak: trzustka oraz wątroba. Poza tym można wykonać badania biochemiczne, które wskażą na nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego.

  Domowe sposoby na smrodek z kociego pyszczka

  Na rynku można znaleźć różnego rodzaju preparaty,  w których składzie jest chlorofil. Ten środek dobrze wpływa na niwelowanie brzydkiego zapachu. Jednak musisz mieć na uwadze, że takie działanie to jedynie „tuszowanie” problemu. Aby zniwelować nieprzyjemny zapach z kociego pyszczka, należy podjąć działania diagnostyczne, a w tym dokładnie sprawdzić stan uzębienie oraz funkcjonowanie układu pokarmowego.

  W związku z tym, jeśli chcesz raz na zawsze pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z kociego pyszczka, to koniecznie zwróć się ze swoim kotem do doświadczonego lekarza weterynarii.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus