Więcej
  abckota.plHigienaCzyszczenie uszu kota

  Czyszczenie uszu kota

  -

  Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów u kotów. Mówi się, że kot ma o 3 razy lepszy słuch od człowieka. Co więcej, małżowiny uszne są w stanie zmieniać kierunek położenia o prawie 300 stopni. Wszystko po to, aby być ciągle czujnym, upolować zdobycz, a tym samym przetrwać. W związku z tym uszy u kotów to bardzo ważna część ciała. Dlatego należy się im szczególne zainteresowanie. Jak pielęgnować uszy kota, aby były w doskonałym stanie? Czy częste czyszczenie jest wskazane? Koniecznie sprawdź, jak powinieneś dbać o uszy pupila.

  Czy czyszczenie uszu kota jest konieczne?

  Na wstępie warto podkreślić, że narząd słuchu oraz wzroku u kotów odgrywa znaczącą rolę. Uszy u kota są w inny sposób zbudowane niż u człowieka. Dzielą się one na część zewnętrzną oraz wewnętrzną. U większości kotów uszy są porośnięte od wewnętrznej strony warstwą włosów, które mają za zadanie chronić małżowinę przed dostaniem się:

  Reklama
  • kurzu,
  • ciała obcego,
  • drobnoustrojów,
  • pasożytów,

  Całe ucho u kotów jest tak skonstruowane, aby wychwytywać dźwięki o czułości do 100 Khz. Świadczy to, że zwierzęta te mają kilkakrotnie lepszy i czulszy słuch od psów.

  Warto dodać, że koty zaliczane są do czyściochów, tak więc potrafią same zadbać o czystość swoich uszów. Jednak występują sytuacje, które zmuszają opiekuna do interwencji.

  Reklama

  Brudne uszy u kota — kiedy czyścić?

  Warto podkreślić, że czyszczenie uszu u kota powinno odbywać się tylko i wyłącznie, kiedy są ku temu wskazania, czyli w sytuacjach chorobowych. Tak więc czyścimy uszy pupilowi kiedy wewnątrz odkłada się zbyt duża ilość wydzieliny. To zjawisko może być spowodowane:

  • alergią,
  • pasożytami,
  • chorobą uszu,
  • ciałem obcym,
  • podrażnieniem,
  • innymi przewlekłymi chorobami.

  Pamiętaj, że w przypadku alergii, pasożytów oraz chorób samo wyczyszczenie uszów nie zwalczy gromadzenia się nadmiernej wydzieliny. W pierwszej kolejności należy zdiagnozować powód tworzenia się zanieczyszczenia w środku narządu!

  Jak czyścić uszy kota?

  Duża część opiekunów stosuje domowe sposoby na czyszczenie uszu kota, jednak takie postępowanie może być ryzykowne. Oczywiście, jeśli chcemy przeczyścić zewnętrzną część narządu słuchowego, wówczas możemy do tego użyć nawilżonego wacika. Jednak należy pamiętać, aby czyścić tylko i wyłącznie widoczną część małżowiny usznej. W przypadku wszelkich podrażnień lub stanów zapalnych powinno zastosować się specjalistyczne preparaty.

  Jakie są objawy zabrudzenia uszu u kota?

  Najczęstszym objawem zabrudzenia uszu u kota jest trzepanie głową. Ponadto pupil może ciągle czyścić okolice głowy. Ostatnim sygnałem zabrudzenia uszu może być ciągłe drapanie się po nich.

  Reklama

  Czyszczenie uszu u kota — jak zapewnić kotu komfort?

  Wiadome jest, że koty nie przepadają za różnego rodzaju pielęgnacjami ich ciała przez opiekunów. Dlatego, aby cały proces był sprawny i bezbolesny, należy się do niego przygotować. Czasami konieczna jest pomoc drugiej osoby. Jednak w przypadku, gdy kot ciągle się wierci i chce uciekać, a tym samym stanowi to zagrożenie uszkodzenia narządu słuchu. Wtedy należy udać się do lekarza weterynarii o pomoc.

   

  Preparaty do czyszczenia uszu kota

  Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty, które dedykowane są dla mruczków. Jednak warto wspomnieć, że w przypadku profilaktycznego zabiegu czyszczenia uszu, wystarczy jedynie nawilżony wacik w letniej wodzie. W przypadku brudnych uszów, wywołanych alergią, należy usunąć alergen z kociej diety lub jego otoczenia. Podobnie jest z tworzeniem się zabrudzeń, z powodu pasożytów. W tym przypadku w pierwszej kolejności stosuje się środku odrobaczające, po czym czyści się ucho zwierzaka.

  Karolina Pisarska

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus