Więcej
  abckota.plHigienaGdzie postawić kuwetę? 7 zasad

  Gdzie postawić kuwetę? 7 zasad

  -

  Posiadając kota w domu, musimy dokładnie zaplanować, gdzie umieścić jego kuwetę. Mogłoby się wydawać, że kuweta może stać wszędzie, ale czy na pewno? Koty to niezwykle czyste zwierzęta, dlatego też warto zadbać o zapewnienie im dogodnego miejsca, które będzie przeznaczone na kocią toaletę.

  W pierwszej kolejność trzeba wybrać takie miejsce, do którego kot będzie miał ciągły i łatwy dostęp. Jeśli posiadamy małego kociaka, który dopiero uczy się korzystać z kuwety, to warto umieścić kuwetę w miejscu, gdzie kociak spędza najwięcej czasu. Więcej o nauce korzystania z kuwet przez kota przeczytacie we wcześniejszym artykule pt. Jak nauczyć kota korzystać z kuwety.

  Reklama

  Umieszczając kuwetę w danym miejscu warto zadbać o:

  1. Zaciszne miejsce – kuweta powinna być w takim miejscu, aby nie było hałasu. Jest to istotne, zważywszy na fakt, że kot nie będzie załatwiał się do kuwet, jeśli będzie się bał otoczenia i czuł strach.
  2. Łatwy dostęp – kuweta musi być umieszczona w takim miejscu, aby kot miał do niej dostęp 24 h na dobę.
  3. Przestronne miejsce – podczas wyboru pomieszczenia, warto wybrać takie, które jest przestronne. W dodatku nie należy umieszczać jedzenia oraz wody dla kota blisko kuwety. Może to zniechęcić go do spożywania posiłku lub korzystania z kuwety.
  4. Bezpieczne miejsce – umieszczając kuwetę w danym pomieszczeniu, musimy zadbać o bezpieczeństwo. Jest to bardzo istotne, gdyż jako opiekun musimy zadbać o komfort kota. Bardzo ważne jest, aby kot nie czuł dyskomfortu. W dodatku kuweta powinna kojarzyć się pozytywnie dla zwierzaka.
  5. Pomieszczenie dobrze wentylowane – ważnym aspektem podczas wyboru pomieszczenia, w którym umieścimy kuwetę, jest wybór takiego pokoju, który będzie dobrze wentylowany. Dzięki dobrej wentylacji nieprzyjemne zapachy szybko wydostaną się na zewnątrz i tym samym nie zniechęcą kota do korzystania z kuwety.
  6. Stałe miejsce – ważne jest, aby nie przestawiać kuwety co chwilę w inne miejsce. Taka czynność może spowodować zniechęcenie kota oraz jego zakłopotanie. Jeśli umieszczamy kuwetę w danym miejscu, to powinna ona znajdować się tam przez cały czas.
  7. Ograniczenie widoczności – kuwetę należy postawić w miejscu, które jest rzadko uczęszczane przez domowników, a jednocześnie łatwo dostępne dla kota. Nie warto stawiać kuwety na balkonie, na tarasie, czy w ogrodzie. Niestety zgiełk, hałas, oraz ciągłe pojawianie się różnych zwierząt począwszy od ptaków, po psy może zniechęcić kota do korzystania z kuwety we wspomnianych miejscach.
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus