Więcej
  abckota.plHigienaJak nauczyć kota korzystać z kuwety?

  Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

  -

  Koty z reguły są czyścioszkami, a nauka załatwiania się do kuwety nie przysparza im zbyt dużo problemów. Najlepiej nauczyć kota korzystać z kuwety kiedy jest jeszcze małym kociakiem. W trakcie swojego młodego życia mały kot uczy się korzystać ze swojej toalety poprzez naśladowanie matki, jednak podczas zmiany miejsca zamieszkania i opuszczenia rodzinnego grona zwiększa się stres, który może lekko skomplikować proces nauki. Dlatego też ucząc małego kociaka korzystania z kuwety, należy robić to z cierpliwością i spokojem, poprzez regularne trenowanie z maluchem.

  Nauka korzystania z kuwety

  W pierwszej kolejności należy zapewnić odpowiednie miejsce, w którym kot będzie mógł się załatwiać, dobrać dogodną kuwetę oraz żwirek, więcej o żwirku dla kota możecie przeczytać w artykule Jaki żwirek dla kota wybrać?.

  Reklama

  Zawsze po przebudzeniu kociaka oraz gdy zje posiłek, należy wkładać malucha do kuwety, wypełnionym żwirkiem lub piaskiem. Również w przypadku, gdy zauważymy, że kociak szuka miejsca na załatwienie swoich potrzeb, należy umieścić go na żwirku. Dobrym sposobem jest odkopanie niewielkiej ilości żwirku palcem, ma to na celu wywołanie instynktownej reakcji zakopywania odchodów przez kotka. Za każdym razem gdy kot załatwi się w swojej „toalecie”, należy go pochwalić poprzez pieszczochy lub w postaci przekąski. Przekąski dajemy zawsze poza kuwetą, tak aby miejsce to nie kojarzyło się z pożywieniem.

  W przypadku gdy kotek załatwi swoje potrzeby poza kuwetą, należy odchody wsadzić do kuwety. W ten sposób pokazujemy kociakowi miejsce, które powinien kojarzyć z tą czynnością. Nigdy nie każemy kota kiedy załatwi się poza kuwetą! Proces nauki powinien być stopniowy i wywoływać pozytywne reakcje. Dzięki takiemu podejściu nasz pupil szybciej nauczy się korzystania z kuwety.

  Reklama

  Ważnym czynnikiem jest dobór odpowiedniej kuwety do rozmiarów kociaka. Ponadto należy pamiętać, że koty należą do bardzo czystych zwierząt, dlatego też należy dbać o czystość kuwety i regularnie wyrzucać odchody i wymieniać żwirek.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus