Więcej
  abckota.plHigienaJaki żwirek dla kota wybrać?

  Jaki żwirek dla kota wybrać?

  -

  Na rynku możemy znaleźć szeroką gamę żwirków dla kota, zaczynając od żwirków zbrylających, po żwirki niezbrylające, roślinne, czy silikonowe. Często źle dobrany żwirek, może znajdować się poza kuwetą i roznosić się w różnych miejscach po domu. Który jest z nich najlepszy i najlepiej spełnia swoją funkcję?

  Każdy żwirek ma swoje wady i zalety. Dla jednego opiekuna pewne funkcje danego żwirku mogą być przydatne, a dla drugiego nie. Poniżej opiszemy każdy z typów żwirków dla kotów, które są dostępne na rynku.

  Reklama

  Żwirek zbrylający

  Główną zaletą tego typu żwirków jest zbrylanie się. Wiąże on koci mocz ze żwirkiem, który tworzy bryłki. Z pewnością jest on prosty w utrzymaniu, wystarczy regularnie czyścić związany żwirek w bryłę. Dzięki temu rozwiązaniu kocia kuweta pozostanie na dłużej czysta, a regularne jej sprzątanie, przyczyni się do ekonomicznego zużywania produktu. Zazwyczaj żwirek zbrylający jest w postaci gliniaste, przypomina ziemię lub piasek. Niestety poprzez swoją strukturę może unosić się w powietrzu, przyczepiać się do łap u kota, a następnie opadać w różnych miejscach w domu. Często żwirki zbrylające wiążą zapach moczu, co zmniejsza rozprzestrzenianie się brzydkiego zapachu po mieszkaniu. Co więcej, struktura żwirku zbrylającego również może być w postaci drewniane, czy silikonowej (opis tego rodzaju żwirków znajduje się poniżej artykułu).

  Żwirek niezbrylający

  Tego typu żwirki są w postaci pisaku, ziemi oraz żwirku w postaci bentonitowej. Nie posiadają one funkcji zbrylania się, co wymusza regularne sprzątanie całej kuwety. Ponadto żwirki niezbrylające się nie wiążą zapachu moczu, co przyczynia się do zwiększenia nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniu, w którym znajduje się kuweta. Tego typu żwirki należy wymieniać co kilka dni, oczywiście częstotliwość wymiany jest zależna od ilości posiadanych kotów.

  Reklama

  Żwirek bentonitowy zbrylający

  Struktura żwirku bentonitowego jest pochodzenia naturalnej skały. Jest on w postaci drobnego kamyczka, który pod wpływem moczu zbryla się, co ułatwia czyszczenie kuwety oraz wpływa na jego ekonomiczne zużycie. Granulacja jest różnej średnicy, może być bardzo drobny, jak również grubszej postaci. Należy zaznaczyć, że im grubszy kamyczek, tym większe zużycie żwirku oraz mniejsza funkcja zbrylania się. Co więcej, żwirki bentonitowe mogą być bezzapachowe, jak również zapachowe, np. o zapachu lawendy, róży, czy bawełny. Podczas wyboru żwirku bentonitowego należy zwrócić uwagę na jego właściwości zbrylające. Przeważnie tańszy produkt przekłada się na gorszą jakość, czyli brak właściwości wiązania przykrego zapachu moczu, jak również słabe właściwości wiązania się żwirku w bryłki.

  Żwirek drewniany

  Jednym z najlepszych rodzajów żwirków dla kotów są żwirki drewniane, które posiadają funkcję zbrylania się. Tego typu żwirki są pochodzenia roślinnego i są w pełni biodegradowalne, co umożliwia szybkie pozbycie się żwirku poprzez wyrzucanie jego zawartość do wc (jednak nigdy nie należy wyrzucać całej zawartości żwirku na raz). Ponadto może być on utylizowany w postaci odpadów BIO, jak również kompostowany. Co więcej, żwirek drewniany wiąże mocz w bryły oraz bardzo dobrze wiąże nieprzyjemny zapach. W dodatku nie ma konieczności wyrzucania całej zawartości żwirku podczas czyszczenia kuwety, jedynie należy wyrzucić związane części żwirku, dlatego też jest on ekonomiczny. Jedną z wad tego typu żwirków jest to, że roznoszą się po mieszkaniu. Oczywiście na rynku można spotkać szeroki wybór żwirków drewnianych, jednak ich funkcje mogą się różnić w zależności od produktu, jak również cenny.

  Żwirek silikonowy

  Żwirek silikonowy jest w postaci drobnych, przeźroczystych kryształków. Tego typu żwirki są wytwarzane z uwodnionej krzemionki. Jego główną zaletą jest wiązanie moczu, gdzie mocznik wraz z innymi związkami zatrzymuje się wewnątrz żwirku, a woda odparowuje. Wymienia się go średnio co 3 tygodnie, kiedy przeźroczyste kryształki zmieniają kolor na żółty. Żwirek silikonowy jest preferowany dla kotów alergików, ponieważ nie pyli się oraz nie uczula. Ponadto, jest on bardzo lekki. Granulki mogą przypominać, kryształki, małe bryłki, być w formie kulistej.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus