Więcej
  abckota.plHigienaKiedy kot linieje, co robić?

  Kiedy kot linieje, co robić?

  -

  Posiadanie kota to nie tylko przyjemność z jego obecności, ale również obowiązek i opieka. Każdy z kotów w trakcie życia regularnie traci włos, dlatego też należy stale dbać o sierść kota, w taki sposób, aby nie tworzyły się kołtuny, aby sierść nadmierne nie wypadała, oraz zadbać o okrywę jego włosa tak, aby była odżywiona i lśniąca.

  Co ile kot linieje?

  Koty przez cały rok gubią sierść. Wymiana sierści u kotów to normalny, naturalny proces w trakcie życia kotów. Włosy mają swój własny cykl rozwoju, gdzie wyrastają, aby po jakimś czasie obumrzeć i wypaść. Należy podkreślić, że kilkarazy do roku natężenie wymiany okrywy ciała u kotów jest bardziej nasilone, a kot staje się mniej lub bardziej puchaty. Przeważnie przypada to na okres zmiany pór roku. Pierwsze natężenie wymiany sierści występuje na jesień/zimę, kiedy kot zmienia okrywę ciała na grubszą. Wzmacnia się wzrostpodszerstka. Podszerstek to warstwa sierści, która znajduje się pod właściwym włosiem (okrywowym), odgrywa on znaczącą rolę w trakcie zimy, gdzie  pełni funkcję termoizolacyjną, chroniąc ciało przed chłodnym powietrzem.

  Reklama

  Kolejnym okresem wzmocnionej wymiany włosów jest okres wiosenny, wtedy kot pozbywa się nadmiernego podszerstka, który to będzie mu zbędny w trakcie ciepłych dni. Wymianasierści u kotów jest zależna od klimatu, w jakim żyją, od gatunku, rasy oraz tego, czy kot jest typowo domowym osobnikiem. Dlatego też koty, które żyją w ciepłym klimacie, gdzie zmienność pór roku nie występuje, wówczas zmiana sezonowej okrywy ciała nie zachodzi, ponieważ jest ona niepotrzebna.

  Jak zadbać o sierść kota?

  W trakcie wymiany włosa, a zwłaszcza w trakcie sezonowej wymiany, opiekun powinien zadbać o kondycję okrywy ciała swojego pupila. Dlatego też ważne jest, aby regularniewyczesywać sierść kota, tak aby nie tworzyły się kołtuny. Należy również zadbać o dobre żywienie zwierzaka, uzupełnić jego dietę w preparaty, które wspomogą odbudowę włosia oraz sprawią, że sierść będzie lśniąca i w prawidłowej kondycji. Dlatego też można podawać kotu naturalne preparaty m.in. algi, drożdże browarnicze czy olej z łososia.

  Reklama

  Pamiętaj, że wzmożona wymiana sierści u kota może być spowodowana również innymi czynnikami. Problemy z natężeniem wymiany sierści mogą wystąpić m.in. na tle psychogennym, chorobowym, w trakcie rui u kotek, przez złądietę, czy na tle alergicznym. Kończąc, w przypadku, gdy zobaczysz niepokojące objawy u twojego kota, zawsze skonsultuj się z wykwalifikowanym weterynarzem w celu zdiagnozowania przyczyny wypadania sierści.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus