Więcej
  abckota.plHigienaKiedy kot linieje, co robić?

  Kiedy kot linieje, co robić?

  -

  Posiadanie kota to nie tylko przyjemność z jego obecności, ale również obowiązek i opieka. Każdy z kotów w trakcie życia regularnie traci włos, dlatego też należy stale dbać o sierść kota, w taki sposób, aby nie tworzyły się kołtuny, aby sierść nadmierne nie wypadała, oraz zadbać o okrywę jego włosa tak, aby była odżywiona i lśniąca.

  Co ile kot linieje?

  Reklama

  Koty przez cały rok gubią sierść. Wymiana sierści u kotów to normalny, naturalny proces w trakcie życia kotów. Włosy mają swój własny cykl rozwoju, gdzie wyrastają, aby po jakimś czasie obumrzeć i wypaść. Należy podkreślić, że kilkarazy do roku natężenie wymiany okrywy ciała u kotów jest bardziej nasilone, a kot staje się mniej lub bardziej puchaty. Przeważnie przypada to na okres zmiany pór roku. Pierwsze natężenie wymiany sierści występuje na jesień/zimę, kiedy kot zmienia okrywę ciała na grubszą. Wzmacnia się wzrostpodszerstka. Podszerstek to warstwa sierści, która znajduje się pod właściwym włosiem (okrywowym), odgrywa on znaczącą rolę w trakcie zimy, gdzie  pełni funkcję termoizolacyjną, chroniąc ciało przed chłodnym powietrzem.

  Kolejnym okresem wzmocnionej wymiany włosów jest okres wiosenny, wtedy kot pozbywa się nadmiernego podszerstka, który to będzie mu zbędny w trakcie ciepłych dni. Wymianasierści u kotów jest zależna od klimatu, w jakim żyją, od gatunku, rasy oraz tego, czy kot jest typowo domowym osobnikiem. Dlatego też koty, które żyją w ciepłym klimacie, gdzie zmienność pór roku nie występuje, wówczas zmiana sezonowej okrywy ciała nie zachodzi, ponieważ jest ona niepotrzebna.

  Reklama

  Jak zadbać o sierść kota?

  W trakcie wymiany włosa, a zwłaszcza w trakcie sezonowej wymiany, opiekun powinien zadbać o kondycję okrywy ciała swojego pupila. Dlatego też ważne jest, aby regularniewyczesywać sierść kota, tak aby nie tworzyły się kołtuny. Należy również zadbać o dobre żywienie zwierzaka, uzupełnić jego dietę w preparaty, które wspomogą odbudowę włosia oraz sprawią, że sierść będzie lśniąca i w prawidłowej kondycji. Dlatego też można podawać kotu naturalne preparaty m.in. algi, drożdże browarnicze czy olej z łososia.

  ​Pamiętaj, że wzmożona wymiana sierści u kota może być spowodowana również innymi czynnikami. Problemy z natężeniem wymiany sierści mogą wystąpić m.in. na tle psychogennym, chorobowym, w trakcie rui u kotek, przez złądietę, czy na tle alergicznym. Kończąc, w przypadku, gdy zobaczysz niepokojące objawy u twojego kota, zawsze skonsultuj się z wykwalifikowanym weterynarzem w celu zdiagnozowania przyczyny wypadania sierści.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus