Więcej
  abckota.plHigienaKołtuny u kotów — jak rozczesać?

  Kołtuny u kotów — jak rozczesać?

  -

  Każdy opiekun długowłosego mruczka bardzo dobrze wie jaki obowiązek nad nim spoczywa. Mając kota z długim włosem, możemy cieszyć się jego dostojnym wyglądem. Jednak, aby prezentował się pięknie, powinieneś również zadbać o jego sierść. Kołtuny u kotów długowłosych to największa zmora każdego opiekuna. W związku z tym Ty jako opiekun musisz bardziej zaangażować się w opiekę kota i regularnie poświęcać czas na porządne wyczesywanie.

  Jak pozbyć się kocich kołtunów?

  Niestety podczas usuwania kocich kołtunów musisz uzbroić się w cierpliwość, dobrą szczotkę do wyczesywania,  oraz nożyczki. Przed wyczesywaniem kołtunów lepiej zwilż kocie futro, to sprawi, że będzie Ci łatwiej je wyczesać. Jeśli kołtuny są naprawdę duże, a ich wyczesywanie sprawia kotu ból, to musisz użyć nożyczek. Jednak pamiętaj, że nożyczki to ostateczności, wykorzystaj je tylko wtedy, kiedy sierść jest bardzo mocno skołtuniona.

  Reklama

  Kiedy tworzą się kołtuny u kota?

  Najczęściej kołtuny tworzą się podczas linienia. Kiedy kot gubi sierść, wtedy jego włos jest podatna na splątania. Dlatego w okresie wiosennym i jesiennym, zwiększ intensywność wyczesywania Twojego pupila. To zapobiegnie powstawanie nieprzyjemnych dla kota splątań sierści, a tym samym unikniesz wszelkich podrapań i pogryzień.

  Jaki sprzęt uczyć do wyczesywania kołtunów?

  Podczas wyczesywania kołtunów zaopatrz się w pomocny sprzęt, który ułatwi i przyspieszy Twoją pracę. Na rynku jest wiele szczotek lub specjalistycznych furminatorów,  które skutecznie usuwają martwą sierść oraz ją rozplątują. Poza tym zaopatrz się w nożyczki, które będą jednocześnie ostre, jak i bezpieczne dla Ciebie i Twojego pupila.

  Reklama

  Dlaczego tworzą się kołtuny?

  Z reguły koty długowłose podatne są na tworzenie się kołtunów, zwłaszcza  w trakcie wymiany włosa. W jakiś sposób można temu zapobiec? U kotów, które mają zdrową, mocną i ożywioną sierść dostrzega się dużo mniejszy problem z kołtunami. Dlatego zadbaj o to, aby wprowadzić prawidłową suplementację dla Twojego pupila lub dobrać mu taką karmę, która będzie pełnowartościowa.

  Jakie niebezpieczeństwo niosą kołtuny.

  Niestety obecność kołtunów niesie za sobą problemy. Jednym z nich to brzydki wygląd kota. Co więcej, kołtuny to idealne siedlisko dla pcheł, wszy, wszołów i innych pasożytów, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie pupila. Warto dodać, że może to odbić się na zdrowiu futrzaka,  jak i na zdrowiu opiekuna. Dlatego Ty jako opiekun, zadbaj o regularne wyczesywanie Twojego kota. Co więcej, zwiększ intensywność w trakcie jesieni i wiosny, kiedy koci włos nagminnie wypada.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus