Więcej
  abckota.plHigienaKuweta dla kota

  Kuweta dla kota

  -

  [service title=”Przeczytaj też: Gdzie postawić kuwetę? 7 zasad” icon=”icon: star” icon_color=”#333333″ size=”32″]https://abckota.pl/higiena/gdzie-postawic-kuwete,4712.html[/service]

  Najbardziej potrzebną rzeczą dla naszego kotka po jedzeniu jest miejsce gdzie kotek tego jedzenia się pozbędzie, czyli kocia kuweta. Producenci oferują ogromne spektrum kuwet. Od zwykłych otwartych, po zamykane, z drzwiczkami i bez, a nawet kuwety elektroniczne-samoobsługowe, same sprzątające po kocie. W zależności od naszych potrzeb i budżetu z pewnością wybierzemy odpowiednią kuwetę dla kota. Poniżej przedstawiamy Wam autorski przewodnik po kuwetach dostępnych na rynku.

  Reklama

  Zanim kupimy kuwetę powinnismy się zastanowić gdzie chcemy ją postawić, czy będzie to miejsce w łazience czy w innym pomieszczeniu. Jeśli mamy duży przestrzenny dom piętrowy potrzebna nam będzie co najmniej jednak kuweta na piętro. Kuwety można rozróżnić ze względu na następujące cechy:

  • wielkość kuwety
  • kształt kuwety
  • wysokość wejścia do kuwety
  • typ zabudowy: otwarta lub zamknięta
  • typ obsługi: automatyczna lub manualna
  • typ wejścia: z każdej strony przy otwartej, przez drzwiczki, przez okienko lub przez górę

  To co jest najważniejsze dla kota w kuwecie to możliwość spokojnego i bezstresowego załatwienie swojej potrzeby w czystym miejscu. Czysty żwirek i czystość w kociej kuwecie to temat na zupełnie inny artykuł. Kupując kuwetę kupmy taką, żeby nasz mruczek mógł się w niej swobodnie zmieścić i wypróżnić. Pamiętajmy też, żeby dobrać odpowiednią wysokość wejścia dla kota. Mały kotek może sobie zupełnie nie poradzić z wysokim wejściem do kuwety.

  Reklama

  Gdy mamy małego mruczka i uczymy go korzystać z kuwety to z pewnością zaakceptuje on wszystko. Starszy kotek przy zmianie kuwety, może mieć opory, ale przecież właściwie nie będzie miał wyboru i zaakceptuje kuwetę jaką dostanę. Tylko koty sprawiające problemy wychowawcze lub behawioralne mogą zacząć załatwiać się poza kuwetą, albo wstrzymywać oddawanie np. moczu przez co narażą się na choroby nerek.

  Kuweta zamknięta

  Jeśli postanowiliśmy umiesić kuwetę w sypialni, pokoju dziennym albo pomieszczeniu które wymaga od kuwety mniej łazienkowego, a bardziej eleganckiego wyglądu powinniśmy zastanowić się nad zakupem kuwety zamkniętej. W takich koty wchodzą do środka przez okienko, drzwiczki lub przez wejście u góry. Takie kuwety coraz częściej mają filtr węglowy i przykre zapach nie wydostają się z niej tak łatwo. Taka kuweta z drzwiczkami i dodatkowo odpowiednią podkładką pod nią sprawi, że kociak nie będzie roznosił żwirku.

  Kuweta otwarta

  Najpopularniejszym i podstawowym modelem kuwety jest kuweta otwarta, wygląda jak duża miska, może przybierać różne kształty, zwykle jest to po prostu prostokąt. Kuweta jest prosta w obsłudze, od razu widać czy trzeba ją posprzątać czy nie. Taka kuweta na pewno nie może być w miejscu reprezentacyjnym, nie wygląda estetycznie i unosie się z niej zapach nieczystości z kuwety.

  Kuwety elektryczne, samoobsługowe

  Najdroższe są kuwety samoczyszczące, elektryczne. Są dość duże i drogie, ceny sięgają nawet ponad 1000 złotych. Kuwety te wyposażone są w pojemnik do zbierania odchodów, często same się włączają po wyjściu kotka z kuwety. Od razu po skorzystaniu z kuwety włączają spray z zapachem.

  Reklama

  Ceny kuwet zaczynają się już od 20 paru złotych i kończą na ponad 1000. To jaką wybierzemy kuwetę zależy od wielu czynników, jak wielkość kotka, mieszkania, miejsce stawiania kuwety i budżetu jaki mamy. Dla kotka najważniejsze jest żeby mógł spokojnie i bezstresowo załatwić swoją potrzebę fizjologiczną.

  Damian Wiącek
  Damian Wiącek
  Entuzjasta kotów nierasowych. Interesuje się tematyką zdrowego odżywiania kotów, zabawkami i zabawą z nimi.
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus