Więcej
  abckota.plHigienaObcinanie pazurów u kotów

  Obcinanie pazurów u kotów

  -

  Koty jako drapieżniki mają łapki zakończone pazurami. Pazurki mogą być schowane albo wysunięte w razie potrzeby użycia przez kota np. żeby się wdrapać albo schwytać ofiarę. Kot bez pazurków to nie kot. Jednak część właścicieli decyduje się na obcinanie pazurków u kotów. Czy obcinanie pazurków to konieczność? Oczywiście, że nie. Z tego artykułu dowiesz się wszystkie co trzeba wiedzieć o kocich pazurkach i ich obcinaniu.

  Dlaczego więc warto obcinać paznokcie u kociąt? Okazuje się, że główny powód to komfort życia opiekuna z kociakiem. Chodzi oczywiście o konsekwencje drapania naszych mebli i drzwi przez kociaka, również o drapanie nas opiekunów i innych przez kota. Kotek z obciętymi pazurkami jest po prostu bezpieczniejszy w “użytkowaniu”. Część kotów nie ściera pazurów odpowiednio często i długo albo brakuje im odpowiednich drapaków, wtedy może dojść do przerostu pazura u kota. Konieczne wtedy będzie obcięcie pazura. W niektórych przypadkach u kotów u których nie obcina się pazurków może dojść nawet do zmian zapalnych opuszek kończyn, warto wtedy udać się do weterynarza.

  Reklama

  Jak obciąć pazurki u kota?

  Jeśli chcemy obcinać naszemu kotu paznokcie najlepiej będzie jeśli zaczniemy robić to od malucha, kotek przyzwyczai się do zabiegu jako mlodziak i nowa czynność będzie dla niego mniej stresująca, z czasem jak dorośnie zabieg będzie dla niego zwykłą rutyną. Koci pazur powinniśmy obcinać co około 3 tygodnie, rośnie on przez całe życie kota. Najbezpieczniej obcięcie paznokci wykonac w dwie osoby. Jedna osoba zajmie się trzymaniem kici, a druga obcinaniem. Z czasem jak przyzwyczaimy kotka do obcinania będziemy mogli wykonać zabieg samodzielnie. Pazur u kota składa się z dwóch części, obcinamy u kota część pozbawionej nerwów zostawiając część unerwioną w spokoju. Nerwy łatwo zobaczyć przy białych paznokciach, przy ciemnych pomoże nam dodatkowe oświetlenie.

  Po ułożeniu kota osoba obcinająca powinna wziąć kocią łapkę w dloń i nacisnąć opuszek tak żeby schowane paznokcie wyszły do przodu. Jeśli dobrze możemy oddzielić część unerwioną od nieunerwionej możemy śmiało przystąpić do obcięcia pazura. Zawsze lepiej jest obciąć mniej niż więcej pazurka. Obcięcie części unerwionej łączy się z bardzo dużym bólem dla kota, z pazurka może dojść do krwawienia, które może być nam bardzo ciężko zachamować. Pamiętajmy, żeby obcinać tylko tą część gdzie nie widać różowego środka, jeśli masz wątpliwości obetnij mniej niż więcej.

  Reklama

  Czym obcinać kotu pazurki?

  Najlepszym narzędziem są specjalistyczne nożyczki do obcinania pazurków u kotów. Nożyczki to mają specjalne wgłębienie na koci pazur.
  UWAGA! Paznokci u kota nie obcinamy paznokciami przeznaczonych dla ludzi. Budowa kociego pazura jest zupełnie inna niż ludzkiego paznokcia. Używanie zwykłych nożyczek czy nawet cążek może powodować zmiażdzenie pazurka lub jego rozdwajanie się. Może prowadzić nawet do krwawień jeśli uszkodzimy miazgę różową kociaka.

  Nie obcinam pazurów kotu!

  Wiele osób uważa, że obcinanie pazurków kotu to zamach na jego samego. Pani Beata Pawlikowska, która ma 2 koty uważa, że obcięcie kotu paznokci to pozbycie go jego czołowego atrybutu. Ona swoim kotom paznokcie zostawia do samodzielnego ścierania na drapakach. To rzeczywiście zdaje się być trudna decyzja. Jeśli kot jest zdrowy i samodzielnie ściera sobie pazurki na drapaku może się okazać, że wcale nie ma potrzeby obcinania u niego pazurków.

  Damian Wiącek
  Damian Wiącek
  Entuzjasta kotów nierasowych. Interesuje się tematyką zdrowego odżywiania kotów, zabawkami i zabawą z nimi.
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus