Więcej
  abckota.plHigienaUsuwanie kamienia z zębów kota

  Usuwanie kamienia z zębów kota

  -

  Koty to bez wątpienia, najlepsi towarzysze wśród zwierząt domowych. Jako opiekun dbasz o kota każdego dnia, serwując mu najlepsze pożywienie. Jednak większość opiekunów nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest regularna kontrola uzębienia kota. Niestety decydując się na wyszukane karmy, o mokrej konsystencji narażamy nasze zwierzaki na odkładanie się kamienia nazębnego. Co w związku z tym zrobić?

  Kamień nazębny u kota

  Możesz nie zdawać sobie sprawy, że kamień nazębny u Twojego kota, może prowadzić do różnych poważnych schorzeń. Dlatego tak ważne jest, abyś regularnie kontrolował stan uzębienia Twoje mruczka. Wraz z wiekiem na zębach kota pojawia się osad, który nieusuwany zamienia się w kamień nazębny. Taki stan uzębienia może prowadzić do różnych poważnych schorzeń oraz osłabienia odporności pupila.

  Reklama

  W jamie ustnej kota zmienia się środowisko przyjazne do namnażania różnych patogenów. Dlatego regularne dbanie o kocią jamę ustną zapobiegnie powstawania wszelkich stanów zapalnych w jego organizmie.

  Jak powstaje kamień na zębach kota?

  Odkładanie się kamienia na zębach kota, to przypadłość coraz większej ilość domowych zwierzaków. Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka, która zawiera bakterie, sole wapnia oraz magnezu. Ten stan wywołany jest najczęściej nieodpowiednią dietą, złą budową uzębienia, odkładaniem się resztek pokarmu. Warto dodać, że regularne czyszczenie zębów zapobiega osadzanie się tej struktury, oraz niweluje możliwość zachorowania na choroby uzębienia.

  Reklama

  Jak usunąć kamień z kocich zębów?

  Jeśli osad jest niewielki, to bez problemu możesz spróbować wyczyścić go w warunkach domowych. Wystarczy, że użyjesz specjalistycznej pasty do czyszczenia uzębienia kota, naniesiesz jej niewielką ilość na wacik lub specjalną szczoteczkę, a następnie wyczyścisz dokładnie zęby Twojego kota.

  Oprócz specjalistycznej pasty świetnie sprawdza się do czyszczenia:

  • glinka kaolinowa,
  • węgiel aktywowany.

  Jeśli kamień nazębny jest zbyt duży, to warto udać się do lekarza weterynarii w celu usunięcia kamienia nazębnego pod narkozą.

  Usuwanie kamienia nazębnego u kotów u weterynarza

  Usuwanie kamienia nazębnego kota u weterynarza jest wykonywane pod narkozą. Dlatego wcześniej konieczne jest wykonanie niezbędnych badań krwi oraz serca, w celu akceptacji kota do zabiegu. Weterynarz czyści uzębienie specjalnym skalerem, a cały proces przebiega dosyć sprawnie. Koszt takiego zabiegu oscyluje w granicy od 100 do 300 zł (ceny na październik 2021). Cena może być większa, ponieważ zależna jest ona od wykonanych badań, oraz wybranego specjalisty.

  Warto, abyś wiedział, że usuwanie kamienia nazębnego pod narkozą niesie ze sobą zawsze ryzyko, że kot się nie wybudzi. Poza tym, po opisywanym zabiegu kot przez kilka dni musi być pod specjalną obserwacją. Często również weterynarz przepisuje leki lub antybiotyk  wspomagające rekonwalescencję.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus