Więcej
  abckota.plJedzenieBARF - białko w diecie kota

  BARF – białko w diecie kota

  -

  Koty zaliczane są do zwierząt mięsożernych, a prawidłowe funkcjonowanie organizmu opierają na białku. Białka to główny składnik organizmów żywych. Jest kluczowy w procesie rozwoju i prawidłowego funkcjonowania organizmów młodych, rozwijających się. Białka w kocim (i nie tylko) organizmie pełnią gamę różnych funkcji od budulcowej, regulacyjnej, po wchodzących w skład wszelkich błon komórkowych. Biorą pod uwagę, ile funkcji odgrywa białko w każdym organizmie, to stanowi ono podstawowy składnik pokarmowy każdego organizmu.

  Podział białka

  Białka można podzielić na różne kategorie. W dzisiejszym artykule skupimy się na podziale białek ze względu na białka pełnowartościowe oraz niepełnowartościowe.

  Reklama
  • Białka pełnowartościowe – to takie, które zawierają wszystkie potrzebne aminokwasy egzogenne w odpowiedniej ilości oraz stosunku. Białka pełnowartościowe znajdziemy w białkach zwierzęcych, czyli m.in. w mięsie, jajach, rybach, nabiału – oraz w nielicznych roślinach np. algach.
  • Białka niepełnowartościowe – to takie białka, którym brakuje minimum jednego aminokwasu lub wcale go nie zawierają. Do takich białek można zaliczyć białka roślinne np. rośliny strączkowe, zboża, orzechy itp.

  Proces trawienia białek

  Koty powinny mieć zapewniony dostęp do pożywienia opartego na mięsie pochodzenia zwierzęcego, czyli zawierającego białko pełnowartościowe. Białka trawione są w żołądku kota poprzez wykorzystanie enzymu o nazwie pepsyna. Trzeba podkreślić, że im wolniejsze trawienie, tym lepsze wychwytywanie przez układ pokarmowy wszystkich wartości odżywczym. Świetnym spowalniaczem w trakcie trawienia posiłku jest tłuszcz. Dlatego też pełni on tak ważną rolę w procesie trawienia i funkcjonowania organizmu.

  Wracając do białek, warto wspomnieć, że na zaburzenia działania pepsyny mają węglowodany, czyli np. warzywa. Dlatego też jeśli podajemy kotu posiłek, to nie mieszajmy mięsnego pożywienia z warzywami!

  Reklama

  Przebiałczenie kota

  Należy na wstępie podkreślić, że nie można „przebiałczyć”  kota na diecie BARF. Wspomniana dieta nie jest dietą, jak to się mawia, wysokobiałkową, ale opiera się na pokarmie, w którym występuje pełnowartościowe białko. A to z kolei przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto, podawany surowy posiłek nie zawiera w swoim składzie wyłącznie białka. W większości składa się ono z wody, białka, następnie tłuszczu, związków mineralnych. Ponadto patrząc na zawartość karm suchych, gdzie występuje podaż białka w granicach 30%, to porównując do zwierząt, nie ma organizmu zwierzęcego, który posiadałby aż tak dużą ilość wspomnianego białka w swoim organizmie. Największą zawartość białka znajdziemy w chudych mięsach, tj. polędwica, ryby, dziczyzna. Dlatego też wybierając mięso, powinniśmy wybierać tłuste i ścięgniste.

  Czytaj więcej artykułów o diecie BARF dla kotów:

  [posts template=”templates/teaser-loop.php” posts_per_page=”20″ post_type=”post” taxonomy=”post_tag” tax_term=”574″ tax_operator=”IN” offset=”0″ order=”asc” orderby=”date” post_status=”publish” ignore_sticky_posts=”no”]

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus