Więcej
  abckota.plJedzenieBARF jadłospis

  BARF jadłospis

  -

  Koci BARF, czyli odpowiednik surowej diety dziki kotów, to najlepszy sposób karmienia kotów domowych. Jak zostało wspomniane w poprzednich artykułach z serii BARF, dobrze skomponowany surowy posiłek dostarcza wszystkich potrzebnych wartości odżywczych. Co następnie przyczynia się do odpowiedniego funkcjonowania kociego organizmu. W kocim BARFie najczęściej tworzy się mieszanki, które mają służyć na dłuższy okres czasu.

  Jak przygotować dietę BARF?

  W kocim, surowym posiłku nie może zabraknąć mięsa, podrobów, mięsnych kości, niewielkiej ilości warzyw oraz niezbędnych suplementów. Podział procentowy produktów w surowym posiłku powinien wynosić:

  Reklama
  • mięso około 70%
  • podroby około 20%
  • warzywa i inne dodatki około 10% (gdzie warzywa powinny stanowić maksymalnie 8%, najczęściej przyjmuje się 5%)

  Należy wspomnieć, że każdy kot jest inny i każda mieszanka powinna być dostosowana do preferencji naszego kota. Dlatego też podczas tworzenia jadłospisu należy bacznie obserwować naszego kota. Dzięki temu możemy zobaczyć reakcję na dany gatunek mięsa. Kolejnym ważnym aspektem jest ocena ilości spożywanego surowego posiłku, jeśli kot grubnie, to sygnał, aby zmniejszyć dawkę żywieniową, natomiast jeśli chudnie, oznacza to, że musimy zwiększyć wielkość posiłku w ciągu dnia. Przypominając, dobowa porcja posiłku opartego na surowym mięsie powinna stanowić od 3 do 5 % masy ciała kota. Wielkość posiłku może być zależna m.in. od aktywności kota i stanu jego zdrowia. Więcej odnośnie wyliczania dziennej dawki dla kota przeczytacie w artykule Jak wyliczyć dzienną dawkę diety BARF.

  Źródło wapnia w diecie BARF

  Ważnym punktem w komponowaniu diety BARF jest dostarczenia odpowiedniej dawki wapnia. Źródłem wapnia są m.in. kości. Dlatego też nie powinno zabraknąć ich w kociej diecie. Z tym że tworząc odpowiedni jadłospis i ustalając proporcję, należy jako źródło wapnia użyć tzw. mięsnych kości, które powinny stanowić około 25-30% wagi mięsa. Ogólna podaż czystych kości powinna stanowić maksymalnie 15%. Uwaga! Ważne jest, aby podczas tworzenia mieszanki, wspomniane „mięsne kości” zmielić na maszynce. Jest to ważne ze względu na fakt, że koty posiadają niewielki rozmiar szczęk, dlatego też mogą nie poradzić sobie z dużymi kawałkiem mięsa wraz z kością.

  Reklama

  W dodatku jeśli nie zamierzamy podawać kotu kości, to musimy zapewnić inne źródło wapnia w diecie, w celu utrzymania odpowiedniego stosunku wapnia do fosforu. Dlatego też świetnym zamiennikiem są zmielone skorupki jaj, cytrynian wapnia, czy mączka kostna.

  Dodatki do jadłospisu

  W kolejnych artykułach postaram się przedstawić proces tworzenia mieszanki, która wystarcza od kilku do kilkunastu dni podawania. Warto wspomnieć, że w trakcie tworzenia jadłospisu dla kota pomocne są kalkulatory barfowe, które w klarowny sposób wyliczają odpowiednie proporcje. W dodatku tworząc wspomnianą mieszankę, warto zaopatrzyć się w dobrą maszynkę do mielenia mięsa.

  Dodatkowo należy tak skomponować mieszankę, aby zawierała ona mięso mielone, które powinno stanowić około 1/3 przygotowanych mięsnych produktów, a cała reszta powinna być w formie pokrojonych kawałków, które kot będzie mógł żuć. Mięso pokrojone w kawałki przyczynia się do oczyszczania kocich zębów. W dodatku do mieszanki używamy minimum 3-4 gatunków mięs!

  Ponadto w kocim jadłospisie nie może zabraknąć:

  Reklama
  • tauryny,
  • soli,
  • wody,
  • alg,
  • drożdży browarniczych,
  • olej z dzikiego łososia,
  • hemoglobiny,
  • suplementu z witaminą E,
  • źródła wapnia, jeśli nie używamy mięsnych kości w tworzonej mieszance.

  Czytaj więcej artykułów o diecie BARF dla kotów:

  [posts template=”templates/teaser-loop.php” posts_per_page=”20″ post_type=”post” taxonomy=”post_tag” tax_term=”574″ tax_operator=”IN” offset=”0″ order=”asc” orderby=”date” post_status=”publish” ignore_sticky_posts=”no”]
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus