Więcej
  abckota.plJedzenieBARF – węglowodany w diecie kota

  BARF – węglowodany w diecie kota

  -

  Kolejnym kluczowym składnikiem odgrywającym rolę w kociej diecie BARF są węglowodany. Pełnią one poszczególne funkcje w organizmie kotów, jednak należy zwracać uwagę, jakie węglowodany podajemy naszemu czworonogowi. W dzisiejszym artykule opiszemy, czy są one niezbędne w diecie kociej. W dodatku opiszę jakie węglowodany wybierać.

  Podział węglowodanów

  Węglowodany można podzielić na dwie grupy:

  Reklama
  • Cukry proste – złożona są z jednej cząsteczki węglowodanu. Do grupy tych cukrów zaliczamy: m.in. glukozę, fruktozę, galaktozę. Cukry proste nazywane są również monosacharydami lub jednocukrami.
  • Cukry złożone – to kolejne grupa węglowodanów. Cukry złożone dzielą się następnie na:
   • dwucukry – do tej grupy węglowodanów zaliczamy m.in.: laktozę, sacharozę,
   • wielocukry – do tej grupy zaliczamy np. skrobię. Ta grupa nazywana jest również polisacharydami.

  Ponadto węglowodany można podzielić na przyswajalne oraz nieprzyswajalne. Węglowodany przyswajalne to takie, które koci organizm może rozłożyć na cukry proste przy udziale odpowiednich enzymów i dostarczyć je do organizmu. Natomiast cukry nieprzyswajalne to takie, które nie są trawione przez organizm kota. W dodatku wędrują one przez cały układ pokarmowy, gdzie mogą stawać się pożywką dla różnych bakterii. W dodatku powodują tworzenie się wzdęć, gazów, oraz bulgotania w jelitach. Ponadto mogą utrudniać wchłanianie składników odżywczych z pokarmu mięsnego. Do węglowodanów nieprzyswajalnych zaliczamy błonnik oraz pektyny.

  Problemy z nadmiarem węglowodanów w kocim BARFIE

  Dlaczego nadmiar węglowodanów przyczynia się do poważnych problemów w kocim organizmie? Mianowicie poprzez dostarczanie węglowodanów w dużych ilościach powodujemy ciągły wzrost glukozy we krwi, a tym samym wyrzut insuliny z trzustki. Co następnie powoduje syntezę glikogenu przez organizm, a jeśli glukoza nadal jest na wysokim poziomie we krwi, to następuje zamiana glukozy w tłuszcz. Co za tym idzie? Duża i ciągła dawka węglowodanów powoduje stały wzrost glukozy, z którą organizm musi walczyć, aby doprowadzić ją do odpowiednio niskiego poziomu. W tej sytuacji cały organizm oraz jego narządy, zwłaszcza wątroba i trzustka, są obciążone.

  Reklama

  Dlatego też kiedy serwujemy naszemu kotu zbyt dużą dawką węglowodanów, wówczas możemy w przyszłości oczekiwać:

  • otyłości,
  • zapalenie trzustki,
  • otłuszczenie narządów wewnętrznych,
  • problemów z wątrobą,
  • problemów z nerkami,
  • oraz cukrzycę.

  Kończąc węglowodany to najgorsze źródło energii w diecie kota. Jako opiekun kota powinniśmy podawać minimalne ilości tego pożywienia. Jeśli chcemy podać węglowodany, to poziom dziennej dawki nie powinien przekraczać od 5 do 8%. W dodatku z grupy węglowodanów należy podawać warzywa i owoce. Natomiast stronić od wszelki makaronów, ryżu, które mają negatywny wpływ na proces trawienia w układzie pokarmowych. Więcej o warzywach możecie przeczytać w artykule Warzywa w diecie kota.

  Czytaj więcej artykułów o diecie BARF dla kotów:

  [posts template=”templates/teaser-loop.php” posts_per_page=”20″ post_type=”post” taxonomy=”post_tag” tax_term=”574″ tax_operator=”IN” offset=”0″ order=”asc” orderby=”date” post_status=”publish” ignore_sticky_posts=”no”]
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus