Więcej
  abckota.plJedzenieCo piją koty?

  Co piją koty?

  -

  Co piją koty? Czyli znaczenie wody w życiu kota

  Koty jak każde inne zwierzę jest osobnikiem, który nawadnia swój organizm poprzez picie czystej wody. Woda jest głównym składnikiem, który przyczynia się do prawidłowego nawodnienia kotów, utrzymania prawidłowej równowagi osmotycznej, jak również przyczynia się do prawidłowej pracy narządów. Jest to oczywiste, że zwierzak powinien mieć stały dostęp do czystej wody przez 24 h na dobę. Bez wody nie ma życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  Jakie funkcję spełnia woda?

  Woda to bardzo ważny składnik ciała, jak nie najważniejszy. Przyczynia się ona do:

  Reklama
  • prawidłowych procesów metabolicznych,
  • transportu potrzebnych składników odżywczych,
  • wytwarzania soków trawiennych oraz wpływa na transport potrzebnych enzymów,
  • odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego,
  • odpowiedniej stabilizacji i regulacji temperatury ciała kota,
  • prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego,
  • prawidłowego funkcjonowania układu kostnego oraz nawilżania stawów.

  Woda stanowi większą część ciała kota, a jej dzienne zapotrzebowanie wynosi od 40 do 50 ml na kg masy ciała osobnika. Jednak warto wspomnieć, że zapotrzebowanie wody zmienia się wraz z temperaturą ciała na zewnątrz. Dlatego też w trakcie upałów podaż wody może się zwiększyć. Jednak gdy zauważymy zbyt zwiększone zapotrzebowanie na wodę, które oscyluje około dwu krotności dziennej dawki, wówczas to znak, że mamy do czynienia z procesem chorobowym.

  Woda pochodząca z pokarmu

  Nie trudno się domyśleć, że część wody pochodzi również ze spożywanego pokarmu. Im spożywane jedzenie ma więcej wody, tym lepiej. Wówczas organizm nie potrzebuje uzupełniania dodatkowej ilości poprzez picie z miski. Jednak, aby proces ten miał miejsce, trzeba uwzględnić pewne kwestie. Należy podkreślić, że mięso surowe (czyli nie przetworzone, ani niezawarte w suchej, czy mokrej karmie), zawiera około 70% wody. Co to oznacza? Mianowicie karmiąc kota pożywieniem opartym na diecie RAW, dostarczamy mu niezbędnej wody, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymaniu odpowiedniego bilansu wody poprzez zrównoważone trawienie pokarmu i wchłanianie wody w jelicie grubym. Natomiast jak jest karmami suchymi? I tutaj zaczyna się problem. Ze względu na to, że każdy składnik w procesie produkcji karm komercyjnych podlega obróbce termicznej i jest w postaci wysuszonego pożywienia, co powoduje, że organizm poprzez spożywanie takiego posiłku dostarcza zbyt małą ilość wody. Karma w układzie pokarmowym wchłania wodę, która występuje w żołądku i jelitach, a tym samym pęcznieje, „kradnąc” wodę z organizmu, w dodatku wchłaniając niezbędne elektrolity. Można zauważyć, że koty po spożyciu suchej karmy więcej piją, ale trzeba podkreślić, że duża ilość wody wypita na raz po spożyciu suchej karmy zostanie szybko przefiltrowana i wydalona z moczem. I w ten sposób karmiąc suchą karmą, powodujemy, że masa pokarmowa wchłania niezbędną ilość wody bezpowrotnie z organizmu kota, który następnie popijając dużą jej ilość, powoduje szybką jej utylizację z organizmu, co przyczynia się do obniżenia bilansu wody w całym organizmie. W rezultacie dochodzi do sytuacji, gdzie zostają obciążone nerki, które muszą wydajniej pracować, a jednocześnie ograniczać wydalanie wody do minimum. I tym samym tworzą się problemy oraz  niewydolność nerek.

  Reklama

  Czy kot powinien pić mleko ?

  Niestety nie. W społeczeństwie utarło się, że koty to osobniki pijące mleko, ale niestety podawanie mleka kotom może przyczynić się do problemów zdrowotnych, czy wystąpieniu biegunek.

  Tylko układ pokarmowy małych kociąt przystosowany jest do picia mleka matki, poprzez wytwarzanie enzymu trawiącego białko pochodzące z mleka matki o nazwie laktoza. Wytwarzanie laktozy maleje wraz z wiekiem, a u osobników dorosłych jej produkcja zachodzi w minimalnym stopniu lub wcale. Dlatego też, podawanie mleka kotom może przyczynić się do poważnych problemów od strony układu pokarmowego takich jak biegunki, czy nawet zapalenia jelita.

  Kończąc, zawsze pamiętaj o nawadnianiu swojego pupila oraz dostarczeniu mu świeżej, czystej wody, do której będzie miał dostęp przez 24 godziny na dobę.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus