Więcej
  abckota.plJedzenieCo zrobić gdy kot nie chce jeść

  Co zrobić gdy kot nie chce jeść

  -

  Przynajmniej raz w życiu każdy opiekun doświadczył braku apetytu u swojego kota. Jakie  mogą być przyczyny utraty apetytu u kota, co robić kiedy kot nie chce jeść? W dzisiejszym artykule postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości, dlaczego i kiedy koty nie chcą jeść. Ponadto dowiecie się co robić w takiej sytuacji.

  Dlaczego mój kot nie je?

  Powodów niejedzenia pokarmu przez kota może być mnóstwo. Tak naprawdę to opiekun musi dobrze ocenić sytuację i określić, czy z kotem jest wszystko w porządku, czy jednak coś mu dolega.

  Reklama

  Kiedy kot traci apetyt, to w pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować wszystkie czynniki, które mogą mieć na to wpływ. Niejedzenie pokarmu przez kota jest jednym z pierwszych symptomów chorobowych, dlatego też prawidłowa ocena sytuacji, w jakiej znalazł się kot, jest kluczowa. Kiedy brak apetytu wynika z choroby, to często mogą temu towarzyszyć:

  • apatia i osowiałość,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • niechęć do kontaktu z człowiekiem i innymi zwierzętami,
  • chowanie się w różnych zakątkach domu,
  • nierówny, płytki oddech.

  Jednak należy zaznaczyć, że brak apetytu może mieć inne podłoże. Kot może nie jeść również ze względu na:

  Reklama
  • okres rui,
  • przeterminowane pożywienie lub niechęć do danego gatunku karm, lub mięsa,
  • upały,
  • zbyt duża dawka pokarmowa,
  • alergie,
  • otoczenie, np. umieszczona miseczka z pożywieniem w pobliżu kuwety.

  Co zrobić gdy kot nie je?

  Kiedy zauważymy, że nasz kot nie jest, to musimy wprowadzić obserwację. Kiedy zauważymy, że nasz kot jest osowiały, unika kontaktu z domownikami oraz jest apatyczny, to powinniśmy zgłosić się do weterynarza. W międzyczasie możemy zmierzyć kotu temperaturę ciała. Robimy to w sposób rektalny, czyli doodbytniczy. Prawidłowa temperatura ciała dorosłych kotów waha się pomiędzy 38,1 a 39,2°C. Uwaga! U małych kociąt i podrostków temperatura ciała może wynosić niecałe 38°C!

  Jeśli temperatura wskazuje w okolicach 39,5°C wzwyż, wówczas możemy mówić o gorączce. Dlatego też, jeśli nie mamy możliwości pomiaru temperatury ciała u pupila, a występuje u niego brak apetytu oraz apatia powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza!

  Jeśli kot zachowuje się normalnie, jest wesoły, utrzymuje kontakt z pozostałymi domownikami, to brak apetytu prawdopodobnie jest o innym podłożu. Dlatego też należy przeanalizować, czy czasami kotu nie smakuje karma lub serwowane pożywienie w misce. Jeśli powodem niejedzenia jest grymas do pokarmu, wówczas warto sprawdzić, czy kot pokusi się na jakiegoś smakołyka. W takiej sytuacji opiekun jest zmuszony do zmiany podawanego posiłku np. zmiany gatunku podawanego mięsa na inne, lub zmiany karmy.

  W dodatku koty tracą apetyt w czasie rui oraz podczas pory letniej, kiedy na zewnątrz panuje upał. Jest to normalne zachowanie od strony zwierząt. Koty okresie letnim nie mają dużego zapotrzebowania na energię, a tym samym maleje ich łaknienie.

  Reklama

  Kończąc, kiedy zauważymy, że nasz kot nie chce jeść, to w pierwszej kolejności musimy wprowadzić obserwację i ocenić zachowanie naszego kota. Każdy opiekun zna swojego pupila najlepiej, dlatego też to on najlepiej oceni zachowanie kota. Ale dodatkowo warto przeanalizować wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na niejedzenie. Pamiętaj! Nigdy nie wpadaj w panikę, gdy Twój kot nie chce jeść. Może okazać się to jedynie przejściowe. Ale  zawsze warto skonsultować się z weterynarzem lub hodowcą, kiedy zauważymy, że nasz pupil nie je i jest apatyczny!

   

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus