Więcej
  abckota.plJedzenieCzy kot może jeść makaron?

  Czy kot może jeść makaron?

  -

  Koty to zwierzęta mięsożerne, których dieta powinna być oparta na wysokiej jakości pokarmie mięsnym pochodzenia zwierzęcego. Często jednak właściciele uzupełniają dietę swoich pupili o różne dodatki np. makaron, który ma służyć jako wypełniacz.

  Jak makaron wpływa na funkcjonowanie organizmu kota? Czy koty powinno się podawać makaron?

  Reklama

  Makaron w diecie kota

  Stanowczo należy unikać makaronu i innych wypełniaczy w diecie kota! Koty nie są zaliczane do organizmów wszystkożernych. Kocia dieta powinna być oparta na wysokiej jakości produktach pochodzenia zwierzęcego, czyli: mięsie, podrobach, mięsnych kościach oraz jajkach, a niewielki dodatek mogą stanowić warzywa. Koty to zwierzęta mięsożerne!

  Dlaczego nie wolno podawać makaronu?

  Makaron to źródło węglowodanów, które w szybki sposób dostarczają cukrów do organizmu kotów. Jednak należy podkreślić, że koty są zwierzętami, które opierają funkcjonowanie organizmu z dostarczonego białka, a węglowodany powinny stanowić niewielką ilość w ich diecie. W dodatku układ pokarmowy kotów nie jest przystosowany do trawienia węglowodanów. A dostarczanie takiego pożywienia może skutkować nadmierną otyłością. Proces trawienia węglowodanów zachodzi w jelicie. Węglowodany w postaci m.in. makaronu, mocno zaburzają proces trawienia białek w kocim żołądku oraz wpływają na produkcję gazów i fermentację pokarmu w jelicie.

  Reklama

  Żołądek kota jest przystosowany do trawienia produktów mięsnych, jeśli dostarczymy pokarm, który nie zawiera źródła węglowodanów, to cały proces trawienia jest bardzo szybki i efektywny, a tym samym organizm czerpie z pożywienia, opartego na białku, najwięcej wartości odżywczych. Dlatego też należy unikać węglowodanów, czyli m.in. makaronu w diecie kota. Jeśli już chcemy dostarczyć produktów, które stanowią źródło węglowodanów, to wybierzmy warzywa surowe lub gotowane. Więcej o warzywach w diecie kota przeczytacie w artykule Warzywa w diecie kota.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus