Więcej
  abckota.plJedzenieIle karmy dla kota?

  Ile karmy dla kota?

  -

  Każdy kot potrzebuje różną dawkę energetyczną, oznacza to, że dzienna ilość karmy dla kota jest zależna od danego osobnika oraz jego trybu życia. Zazwyczaj na etykiecie karmy suchej, która powinna być bardzo dobrze zbilansowana i pełnowartościowa, są zawarte wszystkie potrzebne informacje, do ustalenia ile powinniśmy przygotować pokarmu dla naszego kota. Więcej informacji odnośnie wyboru suchej karmy znajdziecie w artykule Karma sucha- jaką wybrać.

  Jak wyliczyć ilość karmy dla kota

  Ilość dziennej ilości suchej karmy dla kota powinna być dobrana zgodnie z tabelą umieszczoną na etykiecie danego produktu. Wcześniej musimy wiedzieć wagę oraz wiek naszego kota. Jeśli posiadamy małego kociaka w fazie wzrostu, należy regularnie go ważyć i podawać ilość karmy zgodnie z porcją umieszczoną na etykiecie. Jeśli uwzględnimy podstawowe parametry, należy wziąć pod uwagę aktywność oraz tryb życia naszego pupila. Koty bardzo aktywne będą potrzebować większą ilość dziennego pożywienia, to samo tyczy się kotów wychodzących na zewnątrz, wolno spacerujących po okolicy. A tym samym,  kocim leniuchom, należy zmniejszyć dawkę pokarmową.

  Reklama

  Jeśli już uwzględnimy dawkę posiłku dla kota zgodnie z tabelą na opakowaniu, należy wdrożyć obserwację. Jeśli kot przybiera na wadze, powinniśmy zmniejszyć dawkę pokarmową, natomiast jeśli kot chudnie, to podaż posiłku musi być większa.

  Należy również pamiętać, że przy karmieniu pupila suchą karmą, należy zapewnić zwierzakowi stały dostęp do świeżej wody. Koty zaliczane są do leniwych zwierząt, dlatego też warto rozmieścić kilka misek z wodą w różnych miejscach w mieszkaniu. Jest to kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego nawodnienia organizmu, co wpływa na prawidłową pracę nerek u kotów.

  Reklama

  Ciągły dostęp do posiłku

  Coraz częściej stosuje się podawanie posiłku według ad li bitum, czyli ciągły dostęp do posiłku. Jest to świetne rozwiązanie dla właścicieli pupili. Ze względu na to, że koty są zwierzakami, które większość dnia śpią oraz pobierają pokarm nawet kilkanaście razy na dobę, to metoda ciągłego dostępu do pożywienia jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla właścicieli, których przez część dnia nie ma w domu ze względu na pracę. Kot wtedy sam ustala sobie pory karmienia, sam sobie dawkuje ilość pożywienia, a co najważniejsze nie upomina się o jedzenie.

  Ta metoda nie koniecznie sprawdzi się dla kotek po sterylizacji oraz kastratów. Koty po zabiegu kastracji lub sterylizacji mają zmniejszony metabolizm co może wiązać się ze zbyt dużym odkładaniem tkanki tłuszczowej spowodowanej zbyt dużą ilością posiłku w ciągu dnia oraz małą ilością ruchu.

  Kończąc, należy pamiętać, że podczas dobierania posiłku, opartego na karmie suchej, należy bazować na tabeli na etykiecie produktu. Kiedy już ustalimy odpowiednią dawkę żywieniową w ciągu dnia, należy wdrożyć obserwację i zobaczyć, czy dana ilość posiłku jest odpowiednia dla naszego pupila. Jeśli zwierzak grubnie, to należy zredukować ilość suchej karmy, natomiast jeśli zobaczymy, że ilość pokarmu jest zbyt mała, a kot jest zbyt chudy, należy powoli zmniejszać ilość podawanej karmy.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus