Więcej
  abckota.plJedzenieIle mokrej karmy dla kota

  Ile mokrej karmy dla kota

  -

  Opiekując się kotem, często zastanawiamy się jak dobrać odpowiednią dawkę pożywienia do jego wielkości, aktywności fizycznej, predyspozycji rasowych. Każdy kot potrzebuje innej dawki żywieniowej, która powinna być odpowiednio dobrana i skomponowana. Dzisiaj opiszę dobór ilości mokrej karmy dla kota.

  Jaką ilość mokrej karmy z puszki

  W pierwszej kolejności należy podkreślić, że dobór odpowiedniej ilość porcji żywieniowej musi odbywać się z zachowaniem kilku zasad. Mianowicie musimy wziąć pod uwagę skład karmy oraz tabelę na etykiecie. Zaznajomienie się z informacjami zawartymi na opakowaniu produktów pozwoli nam określić, mniej więcej ilość mokrej karmy, jaką musimy podać naszemu kotu. Najczęściej musimy wiedzieć takie informacje jak wiek naszego kota, jego wagę oraz etap rozwoju. Jeśli posiadamy małego kociaka, który jest w fazie wzrostu, wówczas musimy uwzględnić większą ilość pożywienia, ze względu na zapotrzebowanie i uzupełnienie potrzebnych wartości odżywczych rozwijającego się organizmu.

  Reklama

  Jeśli posiadamy już dorosłego kota, wówczas określenie ilości pokarmu jest prostsze. Opiera się również na wadze osobnika oraz jego wieku. Kolejnym krokiem jest określenie aktywności fizycznej naszego pupila. Jeśli nasz kot jest typowym domownikiem, który większość czasu spędza na kanapie, a jego aktywność fizyczna to zabawa zabawkami, wówczas jego podaż na jedzenie jest mniejsza. W tym przypadku możemy zaakceptować dane z tabeli umieszczonej na etykiecie produktu, która jest kierowana do osobników o umiarkowanej aktywności.

  Sytuacja zmienia się kiedy nasz kot wychodzi na zewnątrz lub jest bardzo aktywnym osobnikiem. W tym przypadku będziemy zmuszeni zwiększyć wielkość podawanej mokrej karmy dla pupila. Ale zanim to zrobimy, warto przez pierwsze kilka dni podawać ilość określoną na tabeli. Jeśli zauważymy, że kot chudnie lub domaga się o jedzenie, wtedy zwiększmy o 10% ilość mokrej karmy i wprowadźmy obserwację. Jeśli nadal będzie to zbyt mała ilość, to zwiększmy pożywienie z puszki o kolejne 10%.

  Reklama

  Kiedy zauważymy, że nasz kot wygląda prawidłowo, ma dobrą sylwetkę z odpowiednią ilością mięśni oraz niezbyt dużą ilość tłuszczu to znak, aby pozostać na określonej dawce.

  Kończąc, dobierając ilość pokarmu opartego na mokrej karmie, musimy uwzględnić wagę naszego kota, wiek, aktywność fizyczną, oraz czy jest to organizm rosnący. Jeśli karmisz swojego kota również suchą karmę zapraszam do przeczytania artykułu pt. Karma sucha- na co zwrócić uwagę.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus