Więcej
  abckota.plJedzenieIle razy dziennie karmić małego kota?

  Ile razy dziennie karmić małego kota?

  -

  Małe kociaki, które zostały odstawione od matki, potrzebują większej uwagi niż dorosłe osobniki. W trakcie wzrostu kociaka należy zapewnić mu pełnowartościowe pożywienie, w celu dostarczenia wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Pełnowartościowe posiłki przyczynią się do prawidłowego wzrostu małego kociaka oraz będą podstawą do prawidłowego rozwoju kośćca i budulcem całego ciała. Wysokiej jakości, dobrze skomponowane pożywienie, to jedna z najważniejszych spraw, na które należy zwrócić uwagę, posiadając rozwijającego się kociaka. Drugą sprawą jest zaplanowanie odpowiedniego harmonogramu żywienia małego kociaka.

  Ile razy dziennie dawać posiłek?

  Kiedy posiadamy małego kociaka, który  niedawno został odstawiony od mleka matki, należy w pierwszej kolejności dobrać pełnowartościowy posiłek. Warto wspomnieć, że małe kocięta wraz ze wzrostem tracą zdolność do trawienia laktozy, która jest zawarta w mleku. Dlatego też po odstawieniu od mleka matki kociakom, jak również dużym kotom nie podajemy mleka.

  Reklama

  Kiedy mały kociak jest w fazie wzrostu, jego zapotrzebowania na wartości budulcowe są wielokrotnie większe. Dlatego też małe kociaki powinny mieć dostarczany posiłek od kilku do kilkunastu razy w ciągu dnia. Nie powinniśmy karmić małego kociaka tak jak dorosłego osobnika, np. podając mu pokarm tylko 2 razy dziennie. Posiłek trzeba podzielić na kilka mniejszych porcji. Przyczyni się to do  lepszego trawienia, szybszego wchłaniania wartości odżywczych z pokarmu, oraz zapobiegnie zbyt dużego przeładowania żołądka.

  Pełnowartościowy posiłek dla małego kota

  Na rynku można dostać wiele dobrych karm suchy oraz mokrych, jak również możemy przygotować posiłek samemu oparty o żywienie RAW (lub BARF), te ostatnie najbardziej polecamy. Przygotowanie posiłków surowych dostarcza najlepszej jakości pożywienie dla kotów w trakcie wzrostu oraz w wieku dorosłym.

  Reklama

  Kiedy zdecydujemy się na żywienie suchą lub mokrą karmą, należy wybrać taką, która będzie odpowiednio skomponowana i pełnowartościowa. Więcej o suchej karmie możecie przeczytać w artykule Karma sucha- na co zwrócić uwagę?. W dodatku należy mieć na uwadze, że w przypadku dostarczania posiłków małemu kotkowi, w postaci suchej karmy, musi mieć on stały dostęp do świeżej, czystej wody.

  Dobrym rozwiązaniem jest rozmoczenie karmy wodą, tak aby uzyskać konsystencję papki. Ta metoda świetnie sprawdza się dla kociaków, które niedawno zostały odstawione od mleka matki. Kiedy nasz kotek jest coraz większy, a jego ząbki będą już na tyle mocne, aby poradzić sobie z suchą karmą, wówczas możemy zrezygnować z podawania rozmoczonej karmy.

  Stały dostęp do pokarmu

  Jeśli nasz pupil zalicza się od kotów, które świetnie odnajdą się w sposobie karmienia ad li bitum, to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Inaczej mówiąc, jest to dostarczenie kotkowi stałego dostępu do pokarmu przez 24 h, co przyczyni się do wyeliminowania domagania się o posiłek. My jako opiekun tylko obserwujemy, czy miska jest pusta i uzupełniamy ilość w misce. Ten rodzaj karmienia dobrze sprawdza się w przypadku karmienia suchą karmą. Jeśli karmimy kota surowym mięsem lub karmą z puszki, to w dodatku musimy wymierzyć ilość pokarmu w misce, tak aby były regularnie zjadane i nie nastąpiły procesy gnilne, zwłaszcza w przypadku karmy mokrej, która jest termicznie przetworzona.

  Patrząc na naturę kota i jego leniwy tryb życia to podawanie posiłków w sposób ciągły nabiera sensu. Koty potrafią pobierać pożywienie z miski nawet kilkanaście razy na dobę, w małych porcjach. Dlatego też kiedy kot jest głodny, kieruje się od razu do miski oraz nie domaga się ciągle o jedzenie.

  Reklama

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus