Więcej
  abckota.plJedzenieIle wody pije kot?

  Ile wody pije kot?

  -

  Woda pełni bardzo ważną rolę w diecie kota. Odpowiednie nawodnienie kota jest kluczowe dla jego zdrowia. W artykule pomożemy określić ile wody powinien pić nasz mruczek. Nie jest to jednak jednoznaczne.

  Czynniki wpływające na ilość wypitej wody to przede wszystkim waga kota. Drobne dorosłe koty mogą ważyć nawet tak mało jak 3 kg, nie rzadko spotyka się też koty ważące nawet 3 razy tyle, 9 kg. Tak duże koty będą pić odpowiednio więcej. Przyjmuje się, że zdrowy koty na każdy kilogram swojej masy powinien pić około 50 ml wody. Małemu zdrowemu kotkowi wystarczy więc nawet około 150-200 ml wody. Duży kot może potrzebować nawet 600 ml. Jednak jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na ilość pitej wody o czym piszemy poniżej.

  Reklama

  Ważnym czynnikiem wpływającym na ilość wypitej wody jest pora roku, w ciepłe letnie dni kot z pewnością wypije znacznie więcej niż w zimą. Inne czynniki wpływające na ilość pitej wody to:
  Aktywność fizyczna – młode kociaki znacznie więcej się bawią niż seniorzy, im więcej ruchu tym więcej wypitej wody.
  Pożywienie – koty jedzące karmę mokrą dostarczają sobie również razem z nią wodę będą więc pić mniej od kotów jedzących tylko karmę suchą. Karma mokra zawiera ok 75% wody, karma sucha około 8%.
  Choroby – koty z cukrzycą, chorobami nerek czy z nadczynnością tarczycy będą pić o wiele więcej niż zdrowe kotki.

  Przykładowe zapotrzebowanie na wodę dla kotów zdrowych:

  Reklama
  Waga kota Ilość wody
  3 kg 150 – 200 ml
  5 kg 250 – 300 ml
  7 kg 350 – 450 ml
  9 kg 500 – 600 ml

  Pamiętajmy, żeby codziennie, nawet kilka razy dziennie wymieniać kotu wodę. Nasze pupile nie lubią jak pływa w nich kurz i sierść. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zakup fontanny, która cały czas filtruje wodę i mruczek zawsze będzie miał źródło czystej wody.

  Damian Wiącek
  Damian Wiącek
  Entuzjasta kotów nierasowych. Interesuje się tematyką zdrowego odżywiania kotów, zabawkami i zabawą z nimi.
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus