Więcej
  abckota.plJedzenieJajko dla kota

  Jajko dla kota

  -

  Jajko to powszechny produkt spożywczy, znajdujący się w lodówce w każdym gospodarstwie domowych. Wiadome jest, że w żółtku jest szereg wartościowych witamin oraz związków, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Jednak część opiekunów kotów może zastanawiać się, czy podawać zwierzakowi żółtko. A jeśli tak to w jakiej formie, surowej, a może gotowanej? Szukasz informacji odnośnie wartości, jakie niesie ze sobą jajko, oraz w jaki sposób je podawać? Koniecznie przeczytaj pozostałą część naszego artykułu!

  Czy kot może jeść żółtko?

  Duża część weterynarzy mówi, że podawanie surowego jajka może wiązać się z poważnymi konsekwencjami m.in. zatruciem salmonellą. Jednak przyglądając się bliżej tematowi jajka oraz układu pokarmowego drapieżników, czy eliminacja tak drogocennego składnika z kociej diety jest konieczna? Wiadome jest, że kot wywodzi się od dzikiego drapieżcy. W naturalnych warunkach nie usmaży lub nie ugotuje jajka! Dlatego też wszystkie dziko żyjące drapieżniki odżywiają się tym, co upolują w formie surowej! Układ pokarmowy kota jest dostosowany do trawienia surowego mięsa oraz innych produktów surowych np. jaj.

  Reklama

  W związku z tym, jeśli dziko żyjące koty są w stanie spożywać surowy posiłek, czasami nawet kilkudniową padlinę i poprawnie funkcjonować, tak więc nie należy zakładać, że koty domowe, które mają tak samo zbudowany układ pokarmowy oraz w ten sam sposób trawią pożywienie, co ich przodkowie, nie mogą spożywać surowych jaj.

  W tym miejscu warto podkreślić, że najbardziej wartościową częścią w całym jaju jest właśnie żółtko. Posiada ono wachlarz witamin m.in. luteinę, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie kociego organizmu. Natomiast nie zaleca się podawania białka, ponieważ zawiera ono awidynę, która ma niekorzystny wpływ na organizm.

  Reklama

  Jajko dla kota — gotowane czy surowe?

  Duża część właścicieli boi się podawać jajko w postaci surowej. W tym miejscu chcę podkreślić, że właśnie ta forma dostarcza najwięcej właściwości odżywczych! Inną formą serwowania jajka jest jajko gotowane. Jednak warto zaznaczyć, że obróbka termiczna niekorzystnie wpływa na strukturę jajka oraz zawartość cennych składników odżywczych.

  Kiedy podawać kotu jajko?

  Jajko powinno być traktowane jako uzupełnienie diety, można je podawać kilka razy w tygodniu. Warto pamiętać, że podajemy kotu tylko żółtko. Ponadto należy serwować zwierzakowi ten pokarm, tylko kiedy poprawnie go przyswaja, nie ma po nim biegunek oraz wymiotów.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus