Więcej
  abckota.plJedzenieJak karmić małego kociaka?

  Jak karmić małego kociaka?

  -

  W trakcie wzrostu każdy mały kotek potrzebuje dodatkowej opieki w zakresie jego wychowania oraz wyżywienia. Tak naprawdę podawanie wysokiej jakości pokarmu małym kociakom, ma kluczowy wpływ na jego późniejsze życie w wieku dorosłym. Na co zwrócić uwagę podczas dobrania odpowiedniego pożywienia dla malucha? Jeśli szukasz odpowiedzi na wspomniane pytanie oraz jesteś świeżo upieczony posiadaczem małego kociaka, to zapraszam do lektury.

  Wybór odpowiedniego żywienia dla małego kociaka

  Jeśli bierzemy kociaka z hodowli, to prawdopodobnie dostaniemy pełną instrukcję odnośnie żywienia małego kociaka od hodowcy. I tutaj podkreślam, że warto stosować takie samo żywienie kociaka, co zaleca hodowca. Po pierwsze zawsze możemy zwrócić się do niego z zapytaniem. Po drugie jeśli koty z hodowli wyglądają pięknie, mają zadbany włos oraz są zdrowe i dobrze wyrośnięte, to oznacza, że stosowane żywienie przez hodowcę jest prawidłowe i warto się tego trzymać.

  Reklama

  Jednak nie zawsze jesteśmy w sytuacji, gdzie nabywamy pupila od hodowcy. W przypadku np. adopcji musimy wybrać odpowiedni produkt, który będzie służył naszemu kociakowi. Kiedy zdecydujemy się na żywienie naszego kociaka karmą suchą, wówczas należy wybierać produkt tylko i wyłącznie pełnowartościowy. Co to oznacza karma pełnowartościowa? W skrócie jest to karma, która w pełni zaspokoi zapotrzebowanie naszego kociaka we wszystkie potrzebne witaminy, pierwiastki oraz związki chemiczne. Ponadto wspomniana karma powinna dostarczać wszystkich składników, które potrzebne są do rozwoju  kośćca oraz uzębienia. Przeczytaj nasz artykuł o wyborze suchej karmy dla kota.

  Kolejną opcją jest wybór karmy mokrej. Karma mokra to, innymi słowy, karma w puszkach. Mówi się, że jest to lepszy wybór niż opisana wcześniej karma sucha. Karma mokra zawiera produkty, które możemy zobaczyć gołym okiem. W przypadku karm suchych nie jesteśmy w stanie zweryfikować dodanych składników do receptury. I w tym przypadku należy wybierać tylko takie karmy mokre, które dostarczą wszystkich potrzebnych wartości odżywczych dla naszego małego kociaka. Więcej w temacie wyboru karmy mokrej możecie przeczytać w naszym artykule „Karma mokra – na co zwrócić uwagę”.

  Reklama

  Kolejną możliwością karmienia małego kociaka jest zastosowanie surowej diety, inaczej zwana jako dieta BARF lub dieta RAW. Innymi słowy, jest to przygotowywanie pożywienia dla naszego małego kociaka własnoręcznie, z zachowaniem proporcji odpowiednich składników. Dieta BARF opiera się na podawaniu surowego mięsa, mięsnych kości, podrobów, suplementów oraz jaj. Tak naprawdę to jedyny sposób karmienia kota, gdzie mamy w pełni kontrolę co podajemy naszemu zwierzakowi. Jest jeden minus, trzeba poświęcić czas, aby nabyć potrzebną wiedzę w zakresie diety BARF oraz poznać naszego kota, na jakie gatunki mięsa reaguje dobrze, a jakie trzeba wykluczyć z jego diety.

   Ile razy dziennie karmić małego kociaka?

  Ważnym aspektem w żywieniu małego kociaka jest podawanie mu pożywienia w małych ilościach, ale kilka razy dziennie. Mały kociak potrzebuje naprawdę dużo pokarmu do prawidłowego rozwoju organizmu, jednak jego niewielki żołądek nie jest w stanie pomieścić dużej ilości jedzenia, której potrzebuje w trakcie całego dnia. Dlatego też staraj się podawać pożywienie małemu kociakowi nawet 5 razy dziennie. Przeczytaj nasz tekst „Ile razy dziennie karmić małego kociaka”.

  Mleko dla małego kociaka

  Już wspominałam w jednym wpisie, że wraz ze wzrostem małego kociaka nie powinniśmy podawać mu mleka. Spożywanie mleka przez małego kociaka powinno się zakończyć wraz z odstawieniem od matki. W kolejnym etapie rozwoju dieta małego kociaka powinna opierać się na wysokiej jakości mięsie oraz produktach mięsnych, które są jedynym i prawidłowym źródłem wszystkich potrzebnych witamin dla kota.

  Reklama
  Reklama
  ReklamaZoo Plus